banner15

ABD'nin silah cirosu azaldı; Avrupa'nın arttı

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü'nün yıllık raporuna göre dünyada silah satışları arka arkaya beşinci kez azaldı. ABD'li silah şirketlerinin cirosu düşerken Batı Avrupalı şirketlerin cirosu artıyor.

ABD'nin silah cirosu azaldı; Avrupa'nın arttı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü'nün (SIPRI) 2015 yılı raporuna göre, dünyada silah satışları arka arkaya beşinci yılda da azalma gösterirken Batı Avrupalı silah şirketleri cirolarını artırdı. Dünya silah pazarında liderlik ise açık ara farkla hâlâ ABD'de.

Dünyanın en büyük 100 silah ve askeri hizmet şirketi arasında yapılan araştırmaya göre silah ticaretinde geçen yıl toplam ciro 370 milyar 700 milyon dolar (350 milyar euro). Sayının bir önceki yıla göre yüzde 0,6 oranında düşük olduğu ancak bunun silahsızlanmaya dönük bir işaret olmadığı kaydediliyor. Düşüş trendindeki yavaşlamanın bir geri dönüş anlamına gelebileceği belirtiliyor.

Silah satışlarından elde edilen cironun üçte ikisi (yaklaşık 209 milyar 700 milyon dolar) Amerikan şirketlerine ait. SIPRI Silah ve Askeri Harcamalar Programı Direktörü Aude Fleurant "Lockheed Martin'in dünyanın en büyük silah üreticisi olmaya devam ettiğini” belirtti. Fleurant büyük silah sistemlerinin sevkiyatında gecikmelerin, Amerikan askeri harcamalarının kısıtlanmasının ve Amerikan Doları'nın gücünün ihracatı olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

ABD silah satışları yüzde 3 oranında gerilerken Batı Avrupa ülkelerinin silah satışlarında artış gözlendi. Batı Avrupa menşeli silah şirketlerinin yaptığı ciro 2014 yılında düşüş kaydetmişti. Avrupalı şirketlerin cirosu 2015'te bir önceki yıla göre yüzde 6,6 oranında arttı. Toplam meblağ rapora 95,7 milyar dolar (90 milyar euro) olarak yansıdı.

Fransız şirketlerin bu artıştaki rolüne dikkat çeken SIPRI yetkilisi Aude Fleurant "Mısır ve Katar gibi ülkelere büyük silah ihracatları Fransız silah şirketlerinin cirosunu yükseltti” dedi. Dassault Aviation Group cirosunda yüzde 70'lik bir artış yakalarken ilk 100 şirket arasında bulunan Alman firmalarından üçünün toplam ciro artışı rapora yüzde 7,4 olarak yansıdı.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2016, 20:00
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48