Abdülaziz Han'ın treninin bir vagonu Atina'da

1979'da kurulan Atina Tren müzesi, ülkedeki demiryolu tarihini gözler önüne seriyor. Yüzlerce yıl önce Yunanistan'da kullanılan trenlerin sergilendiği müze, turistlerin uğrak yeri. Müzenin en önemli parçalarından biriyse Sultan Abdülaziz'e armağan edilen trenden geriye kalan vagon.

Abdülaziz Han'ın treninin bir vagonu Atina'da

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Aradan geçen zamana, gelişen teknolojiye rağmen hala yaşamın merkezinde olan trenler sadece bir ulaşım aracı olmanın ötesinde, özlemin, kavuşmanın, sevincin, hüznün de sembolü. Atina'daki Tren Müzesi de kurulduğu 1979 yılından beri trenlerin Yunanistan'daki tarihine ışık tutuyor.

19’uncu yüzyıl sonu ve 20’inci yüzyıl başlarında Yunanistan'da kullanılan vagonların yer aldığı müze tren meraklılarının ilgisini çekiyor. Dünyadaki en önemli değişimlerden birine yol açan buharlı trenin icadı 18’inci yüzyıla uzanıyor. Yunanistan'ın ise tarihe yön veren bu araçla buluşması 1869'a denk geliyor.

Mora Yarımadası’nın ardından tüm Yunanistan coğrafyasına yayılan tren yolları ülkedeki tren kullanımının artışını ve farklı tren modellerin ülkeye girmesini sağladı. Her bir tren bulunduğu coğrafya ve iklimin özelliklerine uyum sağlayacak şekilde düşünülmüştü. 

Kış ayları için yüksek rakımlı bölgelerde kullanılan sivri burunlu tren, demiryolunu kardan temizliyor, diğer trenlere yol açıyordu. Yaz aylarında yüksek tepelere, serin bölgelere gitmek isteyenler için de açık vagonlar bulunuyordu.  

BİR MİRAS OLARAK SERGİLENİYOR

Müzenin en önemli parçalarından biri ise Sultan Abdülaziz'e ait vagon. Vagon Balkan Savaşları sırasında Yunan ordusunun eline geçti. Şimdi ise Atina'daki Tren Müzesi'nde bir Osmanlı mirası olarak sergileniyor. 

Vagonun ait olduğu tren beş vagondan oluşuyordu: yatak odası, oturma odası, sigara odası, hizmetliler odası ve mutfak. Bugün geriye kalan tek vagon olan sigara odası özel işlemeleri ile Yunanistan'daki tren dostlarının hayranlığını kazanıyor.Dönemin Fransa Kraliçesi Eugenia tarafından Sultan Abdülaziz'e armağan edilen tren 2’inci Abdulhamid Han tarafından da kullanılmıştı. Müzede bulunan Yunan kraliyet ailesi için özel alarak hazırlanan vagon da vagon yapımında özel el işçiliğinin en güzel örneklerinden biri.

Demiryollarının tamir ve bakımını yapmak için kullanılan araçlar da müzede sergilenenler arasında. Müzede tren tekerlekleri ve bisiklet aksamının birleştirilerek dizayn edildiği bir araç da var. Bu araç dönemin acil müdahale aracı olarak biliniyor.

Bugüne dek Yunanistan'da kullanılan tren modellerinin yer aldığı bölüm de trenseverlerin en çok ilgisini çeken bölümlerden. Tren yolculuğuna ait tüm eşyalar Atina'daki Tren Müzesi’nde tarihe tanıklık ediyor.  

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2016, 17:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kaan Sidar
Kaan Sidar - 3 yıl Önce

Keşke haberi vagonun bir fotoğrafıyla destekleseydiniz. Eksik olmuş.

banner39

banner36

banner37

banner35