Abdullah Gül: AB mülteci politikası büyük ayıp!

Almanya'da yayınlanan bir gazete ile mülakat yapan eski Cumhurbaşkanı Gül, Avrupa'nın mülteci politikasını büyük bir ayıp olarak niteledi.

Abdullah Gül: AB mülteci politikası büyük ayıp!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Almanya'da yayınlanan 'Süddeutsche Zeitung' gazetesiyle yaptığı mülakatta, AB mülteci politikasını eleştirerek, bunun insanlık için büyük bir 'ayıp' olduğunu söyledi.

Suriye, Irak, Yemen ve Libya'da devam eden savaşlar nedeniyle insanların çaresiz kaldığını ve ülkelerini terketmek zorunda olduklarını ifade eden Gül, AB'nin bu konuda elinden gelenin çok azını yaptığını belirtti.

Gül, Avrupa'nın küresel bir aktör olmak istediğinin sıkça duyulduğunu, bu durumda küresel bir aktör gibi davranması gerektiğini vurguladı. Ortadoğuda dünyanın gözleri önünde devletlerin yıkılabileceğini dile getiren Gül, bunun milyonlarca insan için büyük bir dram anlamına geldiğini, bu 'insanlık ayıbı' karşısında AB'nin bütün bu olup bitenlerin kendisini hiç ilgilendirmiyor gibi davrandığını öne sürdü.

Türkiye'nin 11. Cumhurbaşkanı Gül, Avrupa'nın bu bölgelerden gelen mülteciler konusunda sorumluluk taşıdığını göstermesi için mültecileri kabul etmesi gerektiğini, Avrupa'nın 50 yıl sonrasında neler olabileceğini düşünmesi gerektiğini kaydetti.

TÜRKİYE AB'YE GİRMELİ

Abdullah Gül, gazeteyle yaptığı mülakatta, AB'nin Türkiye'ye büyük bir ilgi göstermemesini de eleştirerek, Türkiye'yi önemli bir ortak ve stratejik bir kazanç olarak görmemesine üzüldüğünü söyledi. Gül, AB'de İslam ülkesi bir üyenin bulunmasının, tüm dünyada büyük bir yankı bulacağını belirterek, AB'nin Türkiye'ye olumsuz yaklaşımını büyük bir hata olarak gördüğünü söyledi.

Türkiye ile AB arasındaki görüşmelerin başladığı yılları hatırlatan Gül, o sıralarda Arap ve İslam dünyasında bu gelişmenin büyük bir heyecanla karşılandığına ve destek verildiğine dikkat çekti.

Batı ile Rusya arasındaki gerginlikten endişe duyduğunu dile getiren Gül, Kırım'ın Rusya tarafından işgalinin büyük bir problem teşkil ettiğini, Berlin duvarının yıkılmasından bu yana iki taraf arasında en sert gerginliğin yaşandığını kaydetti.

Gül, ikinci bir soğuk savaştan sözedilebileceğini, ancak gerginliğe rağmen sert tepkilere yer verilmemesi gerektiğini savundu. Kışkırtmadan ve yeni suçlamalarda bulunmadan, kararlılık ortaya konulması gerektiğini ifade eden Gül, ayrıca Rusya'ya karşı uygulanan ekonomik yaptırımların da beklenen sonuçları getirip getirmediğinin gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2015, 11:26
banner53
YORUM EKLE

banner39