Abdullah Gül'den yeni anayasa mesajı

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Görüşülmeye başlanan yeni Anayasa'nın modern bir yönetim oluşturması, en yüksek demokratik standartları güvence altına alması ve Kürt meselesini ele alması beklenmektedir" dedi..

Abdullah Gül'den yeni anayasa mesajı

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM'de önümüzdeki günlerde görüşülmeye başlanacak yeni anayasa çalışmaları için "Görüşülmeye başlanan yeni Anayasa'nın modern bir yönetim oluşturması, en yüksek demokratik standartları güvence altına alması ve Kürt meselesini ele alması beklenmektedir. Reform programının başarılı olacağına inanıyorum" dedi.

Abdullah Gül, Almanya'nın Schwabisch Hall kentinde, "Dünya Ticaret Liderleri Zirvesi"ne katıldı. Gül, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin açıkladığı reform sürecini desteklediğini ve teşvik ettiğini belirterek, Türkiye'nin yeni reform programı hakkında kapsamlı bilgi verdi. Alman iş adamlarını Türkiye'de yatırım yapmaya ve ortaklıklar kurmaya davet eden Gül, Türk-Alman ticari-ekonomik iş birliği ve ortaklığının parlak bir geleceği bulunduğunu kaydetti.

Almanya'da yaşayan Türklerin kurduğu KOBİ'lerin gurur verici olduğunu vurgulayan Abdullah Gül, konuşmasında bölgesel konulara da değindi. Orta Doğu'daki siyasi kaos, terörizm ve sığınmacı sorunlarının Türk ve Alman çıkarlarını ilgilendirdiğini, bu sorunların hatalı biçimde din, teoloji ve mezhep çatışması olarak sunulduğunu ancak esasında tüm bunların siyasi nitelik taşıdığını belirtti.

"SİYASİ VE DİPLOMATİK ARAÇLAR KULLANILMALI ANCAK..."

Abdullah Gül bu sorunların çözümü yönünde bazı ilerleme işaretlerinin bulunduğuna dikkat çekerek, "Bu eğilimi herkesin desteklemesi gerekir. Sorunlara bulunacak çözümler adil, gerçekçi ve uygulanabilir olmalıdır. Siyasi ve diplomatik araçlar kullanılmalı ancak gerektiğinde askeri opsiyona başvurulmalıdır. Mevcut sorunlar çözüldüğünde bu ülkelerin yeniden inşası ve kalkınması için ekonomik aktörlere rol düşecektir. Bu bağlamda Türk-Alman işbirliği daha da önem kazanacaktır. Almanya'nın Türk işadamları ve firmalarının vize ve karayolu kotası ve ücretleri gibi sınırlamaları kaldırması bu işbirliğini olumlu etkileyecektir" diye konuştu.

"REFORM PROGRAMININ BAŞARILI OLACAĞINA İNANIYORUM"

Gül, Türkiye'nin açıkladığı reform sürecine ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: "Hükümetin AB'ye tam üyelik müzakereleri çerçevesindeki taahhütlerini tazelemesini ve Avrupa Birliği'nin buna olumlu karşılık vermesini takdirle karşılıyorum. Reform programı, hükümetin bu süreçte hukuk devleti, temel haklar, özgürlükler ve demokrasinin standartlarının yükseltilmesinin vazgeçilmez olduğunun farkında olduğuna işaret etmektedir. Görüşülmeye başlanan yeni Anayasa'nın modern bir yönetim oluşturması, en yüksek demokratik standartları güvence altına alması ve Kürt meselesini ele alması beklenmektedir. Reform programının başarılı olacağına inanıyorum. Reformların başarısı makro ekonomik temelleri esasen sağlam olan Türk ekonomisini daha da dayanıklı hale getirebilecektir."

Kaynak: DHA

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2016, 19:20
banner53
YORUM EKLE

banner39