banner39

AB'nin başına müflis bir başkan

AB dönem başkanlığını resmen devralan Yunanistan, bunu hem birlik için hem kendi için bir umut olarak değerlendiriyor

Avrupa 04.01.2014, 14:07 04.01.2014, 14:26
AB'nin başına müflis bir başkan

Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığı resmen Yunanistan'a geçti. Brüksel’de dönem başkanlığının önceliklerini anlatan Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras "Yunanistan’ın AB Dönem Başkanlığı’nın gerek Yunanistan gerekse de Avrupa için en iyi işaretlerle başladığını" ifade etti.

"Yunanistan AB Dönem Başkanlığı’na olumlu performanslarla, bütçe fazlasıyla ve gelmesi beklenen kalkınmayla başlıyor" diyen Başbakan Antonis Samaras "Bu başkanlık dönemi umut başkanlığı, daha fazla ve daha iyi bir Avrupa için umut başkanlığı olacaktır" ifadelerini kullandı.

Samaras şöyle devam etti: "Unutmamamızı isterim ki eğer Yunanistan’ın sırtı duvara dayalı olmaya devam etseydi etkin bir başkanlık dönemi yürütemezdi. Ne de sesi duyulabilirdi. Bugün sesimizin Avrupa’da duyulması Yunan halkının ve fedakarlıklarının ayrıca kaydettiğimiz ilerlemenin sayesindedir. Artık herkesin tespit ettiği şey Yunanistan’ın ortaklarına karşı güvenirliliğini ve hak ettiği saygıyı yeniden kazanmış olduğudur. Aynı şekilde Yunanistan’ın ve Avrupa Birliği’nin hatta güney Avrupa’nın çıkarlarını korumak için ülkemiz gerekli etkinliği kazanmıştır."

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos ise Yunanistan’ın AB Dönem Başkanlığı’nın başlaması vesilesiyle yayınladığı yılbaşı mesajında kalkınma ve yeni iş kadrolarının oluşturulmasına, özellikle de gençlerdeki işsizlikle mücadele edilmesine ve reel ekonomide yeni kadrolar yaratacak yatırımların ilerletilmesine vurgu yapıyor.

Venizelos Yunanistan’ın AB Dönem Başkanlığı öncelikleri arasında Avrupa Birliği ve Euro Bölgesi’nin mali idaresinin derinleştirilmesi, bankacılık sisteminin birleştirilmesini ve mevduatların garanti altına alınmasını öngören anlaşmanın hayata geçirilmesini sıraladı. Ortak sınırlardaki güvenliğin arttırılmasının yasadışı göçle mücadele kapsamında alınacak inisiyatif ve uygulanacak politikalarla sağlanmasını da öncelikler arasında gösteren Venizelos özgürlük, güven ve adalet ortamında kalkınmayı kolaylaştırılacak hareketliliğin de sağlanması gerektiğini belirtti.

Başbakan Yardımcısı Evangelos Venizelos Yunanistan’ın benimsediği bir “yatay önceliğe” de dikkat çekerken bu önceliğin “Avrupa Birliği geneli için tamamlanmış bir deniz politikası” olduğunu dile getirdi.

Kaynak: Azinlikca.net

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?