banner15

AB'nin gizli bilgileri artık Goldman Sachs'ın emrinde

Eski AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun yatırım bankası Goldman Sachs'ta göreve başlamasına tepkiler sürüyor. Devlet ve sistem bilgilerini uluslararası yatırım bankasının emrine sunma ve kullanabilme ihtimali üzerinde duran uzmanlar, Barroso'nun yeni atamasının ahlaki olmadığına vurgu yapıyor. Ama AB aynı görüşte değil

AB'nin gizli bilgileri artık Goldman Sachs'ın emrinde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AB Komisyonu eski Başkanı Jose Manuel Barroso'nun uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs'ta üst düzey göreve başlamasına tepkiler sürüyor. Devlet içerisinde önemli bilgilere sahip olan Barroso'nun bir yatırım bankasında işe başlaması birçok uzman tarafından eleştiriliyor.

AB Komisyonu Başsözcüsü Margaritis Schinas ise Barroso'nun, Avrupa kamuoyunda rahatsızlığa neden olan Goldman Sachs'ta üst düzey göreve başlama kararı sonrasında açıklamalarda bulundu. Schinas, AB Komisyonu'nun çıkar çatışmasını önlemek için geçerli katı kuralları olduğuna dikkati çekerek, "Kuralları hatırlatmak isterim. AB Komisyonu'nun eki üyeleri görevlerinden ayrıldıktan sonraki 18 ayda, planladıkları aktiviteleri, AB Komisyonu'nun bağımsız etik komitesine bildirmek durumundadır." dedi.

Eski AB Komisyonu üyelerinin 18 aylık "soğuma süresi" sonrasında hassas bilgilere ulaşımı ve etki alanı geçtiği için yeni işleri ile ilgili bilgi vermeleri gerekmediğini belirten Schinas, "AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Barosso'nun yeni işe girdiğini resmi duyuru sonrasında öğrendi." diye konuştu.

Schinas, Barosso'nun yeni işini AB Komisyonuna bildirmek yükümlülüğü olmadığını vurgulayarak, "Juncker, bu konuda bir yorum yapmak istemiyor. Barroso, kurallarımıza tam uyumlu davrandı. Ben başkalarının etik standartlarına ilişkin yorum yapmam." değerlendirmesinde bulundu.

Eski AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso göreve 22 Kasım 2004 yılında başlamıştı. Toplam iki dönem AB Komisyon başkanlığı görevini yürüten Barroso, 31 Ekim 2014'de görev süresini tamamlamış ve görevi Jean-Claude Juncker'e devretmişti. Barroso, AB Komisyon Başkanlığı öncesinde 2002-2004 yılları arasında Portekiz Başbakanlığı yapmıştı.

Öte yandan, Barroso'nun, görev alacağı Goldman Sachs, 2008 yılında ortaya çıkan finansal krizin başlamasında, Lehman Brothers'ın çöküşünü tetikleyerek çok önemli bir rol de oynamıştı.

KENDİ YÖNETİCİLERİNİ DE DÜNYAYA İHRAÇ EDİYOR

Çokuluslu bir ABD yatırım bankası olan Goldman Sachs, müşterilerine yatırım bankacılığı, finansal danışmanlık, finansal yönetim gibi alanlarda hizmet sunuyor. Merkezi New York'ta olan şirketin, bu bankada yetişen ve sonra kendi ülkelerinde bakanlık ve başbakanlık yapan çok sayıda çalışanı bulunuyor. Konuyu beş yıl önce gündeme getiren Fransız Le Monde gazetesi 'Goldman Sachs'ın Avrupa'daki adamları' başlığı altında, bu isimleri okurlarıyla paylaşmıştı. 

2008 krizinin ardından kendi ülkelerinde önemli pozisyonlara geçmiş bazı isimler şöyle: İtalya'nın Başbakanı Mario Monti, ECB yeni Başkanı Mario Draghi, Yunanistan'ın atanmış Başbakanı Lucas Papademos, ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, Yunanistan'ın borcunu yöneten isim Hristodulos

EN GÖRKEMLİ PARA KAZANMA MAKİNASI

The Times gazetesinden John Arlidge, Goldman Sachs üzerine yazdığı bir yazıda, ’küresel kapitalizmin bu güne kadar kurduğu en görkemli para kazanma makinesi’ tabirini kullanmıştı.

Devletlerden daha güçlü bir politik güç olarak resmedilen şirketin 1 trilyon dolar civarında varlığa doğrudan hükmettiği zannediliyor. Yıllık karının ise on milyarlarca dolar olduğu belirtilirken, kesin rakam bilinmiyor 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2016, 15:07
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48