banner39

AB'nin reform yapma zamanı geldi

İngiltere Başbakanı David Cameron, AB’nin reform yapma zamanının geldiğini söyledi.

Avrupa 27.05.2014, 20:48 27.05.2014, 20:53
AB'nin reform yapma zamanı geldi

Aşırı sağ ve Avrupa karşıtı akımların büyük kazanım elde ettikleri Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin sonuçlarını değerlendirmek üzere düzenlenen Avrupa Birliği (AB) Zirvesi’ne katılmak için Brüksel’e gelen İngiltere Başbakanı David Cameron, reform yapma zamanının geldiğini belirterek “AB, çok büyük, çok buyurgan ve çok müdahil bir hal aldı” dedi.

Toplantıya girmeden önce bir açıklama yapan Cameron, seçimlerden çıkan mesajın net olduğunu belirterek, “Eskisi gibi devam edemeyiz. Değişime ihtiyacımız var” diye konuştu.

Cameron, açıklık ve rekabet edebilirliğe vurgu yaparak, AB politikalarının yeniden yönlendirilmesi gerektiğini belirtti.

AB liderlerinden seçmenlerin endişelerine kulak vermelerini isteyen Cameron, zirve öncesinde Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Polonya Başbakanı Donald Tusk ile görüştü.

AVRUPA'NIN SORUNU

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise Fransa’nın seçim sonuçları nedeniyle zayıflamadığını ve büyük bir ülke olduğunu belirterek, “Avrupa’nın mesajı duyması gerekiyor” diye konuştu.

Avrupa politikalarında yeniden yönlendirmeye ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Hollande, “seçimlerden çıkan sonucun, Avrupa’ya karşı bir politika yapılması değil halkların Avrupa’da kendilerini bulmasını sağlayacak bir politika yapılması olduğunu” vurguladı.

Hollande, Avrupa’nın değişmesi gerektiğini belirterek, “Gelecek yıllarda Fransa’da olduğu gibi başka yerlerde de seçimler olacak. Avrupa beklentilere cevap vermezse insanlar Avrupa’ya karşı oy kullanır” dedi.

Hollande, yeni oluşturulacak AB Komisyonu’nun büyüme, istihdam ve enerjiye odaklanması gerektiğini kaydetti.

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?