banner15

AB'nin yeni başağrısı; İskoçya...

İngiltere AB'den ayrıldıktan sonra İskoçya'nın potansiyel AB üyeliğini müzakere etmeye bir ülke ısrarla karşı çıkıyor; bölünme korkusu olan İspanya

AB'nin yeni başağrısı; İskoçya...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa'da 'Brexit' krizinin etkileri devam ediyor. Avrupa Liderler Zirvesi'nde tartışmaya açılan İskoçya'nın AB üyeliği hakkında, Tatalanya ve Bask ülkesi üzerinden bölünme korkusu olan İspanya'dan 'ret' açıklaması geldi. İspanya'nın yanısıra Fransa'dan da rezervli bir ret geldi

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy İngiltere AB'den ayrıldıktan sonra İskoçya'nın potansiyel AB üyeliğini müzakere etmeye karşı olduklarını söyledi.

Rajoy "Açıkça şunu söylemek istiyorum; İskoçya'nın Avrupa Birliği'yle müzakere yapma yeterliliği yok. İspanya, İngiltere hükümeti dışındaki herhangi biriyle müzakere yapılmasına karşı. Ben buna şiddetle karşıyım, anlaşmalar şiddetle karşı ve herkesin şiddetle karşı olduğuna inanıyorum. İngiltere ayrılırsa, İskoçya da ayrılır" dedi.

İSKOÇYA REFERANDUMA GİDECEĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

İskoç liderler, İngiltere'nin AB'den ayrılmasını veto edebileceklerini, ancak ayrılmayı engelleyemezlerse 2014'te yaptıkları bağımsızlık referandumunu yineleyebileceklerini ifade etmişlerdi.

AB liderleri ayrıca İngiltere'deki referandumda Avrupa Birliği'nden çıkma kararı alınmasını görüştükleri toplantının ardından İngiltere'nin AB vatandaşlarına dolaşım özgürlüğü tanımadan ortak pazara giremeyeceği uyarısında bulundu.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker AB ortak pazarına erişim isteyen her ülkenin bunun için gereken tüm kurallara "istisnasız" uyması gerektiğini belirtti.

Juncker ayrıca İngiltere'nin resmen birlikten çıkış için Lizbon Anlaşması'nın 50'inci maddesini işletmeden çıkış müzakerelerine başlanmayacağını da söyledi.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2016, 13:18
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35