banner39

Abu Dabi hava yolları şimdi de Alitalia'yı kurtarıyor

Arap hava yolları Ettihad, Alman hava yolları Airberlin'den sonra şimdi de İtalyan hava yolları Alitalia'yı kurtarıyor.

Avrupa 02.06.2014, 11:28 02.06.2014, 11:42
Abu Dabi hava yolları şimdi de Alitalia'yı kurtarıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ettihad hava yolları, hergün biraz daha fazla zarar eden İtalyan hava yolları Alitalia'ya ortak olmak için çalışmalarını hızlandırdı. Her iki taraftan yapılan açıklamada, şartlar üzerinde mutabakata varıldığında anlaşmanın yapılacağı bildirildi.

Ettihad tarafından Alitalia'ya bir mektub gönderilerek taleb edilen şartlar belirtilecek. İtalya Ulaştırma Bakanı Maurizio Lupi, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada çok iyimser olduğunu ve Ettihad'ın olumlu bir mektub göndereceğini söylemek için bir nedeni bulunduğunu söyledi. Ansa haber ajansına dün konuşan Lupi, Alitalia için bugünün önemli bir gün olduğunu, İtalya'nın ulusal hava yolu şirketi ve hava yolu ulaşımı için çok önemli olduğunu vurguladı.

Ettihad şefi James Hogan, Alitalia ile anlaşma çalışmalarının olumlu sonuçlanacağından emin olduğunu bildirdi. İtalyan medyasında yeralan haberlerde Abu Dabi hava yolları Ettihad'ın Alitalia'ya ortak olmak için 600 milyon Avro yatırım yapacağı kaydedildi. Ancak Ettihad'ın önemli şartlarından birinin İtalyan hava yollarında çalışan binlerce kişinin işine son verilmesi olduğu belirtildi.

ETTİHAD, ALMAN HAVA YOLLARI AİRBERLİN'E DE DESTEK OLDU

Arap hava yolları Ettihad daha önce de iflasa doğru giden Alman hava yolları Airberlin'e 300 milyon Avro yatırım yaparak ortak olmuştu. Airberlin, 300 milyon karşılığında Ettihad'a süresiz dönüştürülebilir tahvil verdi ve yıllık yüzde 8'lik faizi de ödemeyecek.

Airberlin, Ettihad'dan aldığı paranın bir kısmıyla borçlarından bazılarını ödeyecek, bir kısmını da nakit rezerv olarak elinde bulunduracak.

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?