banner39

AB'ye karşı Polonya'ya Macaristan'dan destek

AB'nin Polonya'ya karşı uygulamak istediği yaptırımlara karşı Macaristan'dan Polonya'ya destek geldi.

Avrupa 08.01.2016, 13:51 08.01.2016, 13:51
AB'ye karşı Polonya'ya Macaristan'dan destek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Macar Başbakan Viktor Orban, bir radyoya verdiği demeçte, AB'nin Polonya'ya karşı alacağı yaptırım kararlarına uymayacağını belirterek uyardı. Orban, Brüksel'in böyle bir şeye kalkışmamasını taleb etti.

Orban, Çarşamba günü Polonya'da iktidardaki milliyetçi muhafazakar parti PiS'in Genel Başkanı ile Polonya'nın güneyindeki Niedzica'da resmi olmayan bir görüşme yaptı. Yaklaşık 6 saat süren görüşme hakkında resmi olarak bir açıklama yapılmadı.

Geçen yıl Ekim ayında Polonya'da genel seçimleri kazanarak iktidara gelen sağcı muhafazakar parti tarafından kurulan hükümet, AB içinde yoğun tepkilere neden oldu. Yılbaşında acele ile mecliste çıkarılan yeni bir medya kanunu ile resmi televizyon kanallarının yöneticilerinin doğrudan hükümet tarafından belirlenmesi kararlaştırıldı. Noel öncesi de yargının bağımsızlığını ihlal edeceği düşünülen, Anayasa Mahkemesinde reform kararları alındı.

Bu gelişmeler üzerine AB Komiserlerinden Alman politikacı Günther Oettinger, Polonya'nın kontrol altına alınmasını teklif etti. Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn da AB Komisyonunun Polonya hükümetini sorgulamak üzere Brüksel'e çağırmasını taleb etti.

Mülteci krizinde doğu Avrupa ülkeleri arasında AB'ye karşı bir cephe oluşturmaya çalışan Macar Başbakan Orban, doğu Avrupa'daki ittifak arayışını yoğunlaştırdı. Orban'ın, AB'nin yetkilerinin ortadan kaldırılarak Avrupa uluslarından oluşan bir AB'yi oluşturacak temel bir anlaşmanın geçerli olması şeklindeki düşüncesi İngiliz Başbakan David Cameron tarafından da destekleniyor. Cameron geçtiğimiz haftalarda doğu Avrupa ülkelerini dolaşarak İngiltere'ye destek aradı.

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?