banner15

AB'ye popülizm uyarısı

Çek Cumhuriyeti Başbakamı Bohuslav, Avrupa Birliği'nini gidişatı ile bir takım uyarılarda bulundu.

AB'ye popülizm uyarısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çek Cumhuriyeti Başbakanı Bohuslav Sobotka, AB içerisinde popülizmin arttığına dikkat çekerek, “Popülizm, milliyetçilik ve AB içerisinde güven eksikliği, sığınmacı krizinden daha tehlikelidir" dedi.

Vişegrad Grubu'nu oluşturan Çek Cumhuriyeti Başbakanı Bohuslav Sobotka, Polonya Başbakanı Beata Szydlo, Macaristan Başbakanı Viktor Orban ve Slovakya Başbakanı Robert Fico, Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag’da düzenlenen “Prag Avrupa Zirvesi”nde bir araya geldi.

Burada "Kriz döneminde Avrupa Birliği: Birliktelik daha mı iyi?" konulu panelde konuşan Sobotka, aşırı sağcı hareketlerin Avrupa Birliği’ni suistimal ettiğini belirterek, “Popülizm, milliyetçilik ve AB içerisinde güven eksikliği, sığınmacı krizinden daha tehlikelidir. Popülist çözümlere yenik düşmemeliyiz.” dedi.

Sobotka, kötü gidişin herkesi olumsuz etkilediğini belirterek, popülist söylemlerle mücadele etmek için Vişegrad grubu olarak ılımlı diyalog oluşturulması çağrısı yaptı.

Üstü örtülü olarak Rusya’yı suçlayan Sobotka, “Bazı ülkelerin yanlış bilgilendirme ve propagandası AB için büyüyen bir problemdir” ifadelerini kullandı.

Polonya Başbakanı Beata Szydlo ise Brüksel’de hiç kimsenin aynı düşünmediğini belirterek, AB’nin her ülkenin kendine özgü özelliklerini göz önünde bulundurması gerektiğini ifade etti.

Üye ülkelerin egemen devletler olduğunu hatırlatan Szydlo, “AB içerisinde devletlerin yetki ve egemenliği korunmalı ve muhafaza edilmelidir.” dedi.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban da AB’nin sürekli krizler ürettiğini belirterek, bunları “ekonomik, demokrasi ve dış politika krizi” olarak tanımladı.

AB'nin demokratik kriz içerisinde olduğunu kaydeden Orban, “Yöneticiler sistematik olarak kendi halklarına karşı hareket ediyor” dedi. Demokrasi yayma politikasını dış politikadaki kriz olarak değerlendiren Orban, “Dış politika hep problemler getirdi. Biz Suriye’ye, Libya’ya, Irak’a müdahale ettik. Fakat bu ülkeler artık ortada yoklar, üstelik sığınmacı krizine neden oldu.” ifadelerini kullandı.

Orban, "Bütün bu istikrarsızlıklara Vişegrad ülkeleri nasıl katkı sunacak?” sorusuna, “Ben, Orta Avrupa’da bir istikrarsızlık görmüyorum. Avrupa, bizim batımızı bölüyor” karşılığını verdi.

Slovakya Başbakanı Robert Fico ise AB’de bölünmeye neden olabilecek çok sayıda durum bulunduğunu belirterek, “AB, bölünmeye nasıl cevap vereceğini bilmiyor. Eğer basit konularda bile anlaşamıyorsak nasıl bir küresel oyuncu rolünü oynayabileceğiz?” diye sordu.

Slovak seçmenlerin tercihlerine saygı duyduğunu belirten Fico, AB’nin tartıştığı konuların vatandaşların çıkarlarından uzak olduğunu kaydetti. Fico, sığınmacı sorununa karşı ortak Avrupa çözümünün var olduğuna inandığını belirterek, “Dış sınırların korunması, yasadışı göçü önlemek için en iyi yoldur.” ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2016, 20:25
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48