banner15

AB'yi siyasi belirsizlik bekliyor

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkış kararı almasından sonra başka kopuşların başlaması tahmin ediliyor

AB'yi siyasi belirsizlik bekliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Frankfurt Finans ve Yönetim Okulu Ekonomi Profesörü Grigory Vilkov, İngiltere'deki referandumun ardından Avrupa Birliğinden (AB) başka kopuşların başlaması için kesinlikle çok fazla girişimin olacağını söyledi.

Vilkov, İngiltere'nin AB'den ayrılma (Brexit) kararının ardından yaptığı açıklamada referandum sonucunun kendisi de dahil olmak üzere birçok kişiyi şaşırttığını dile getiren Vilkov, "Şimdi AB ile 2 yıllık müzakereler olacak ve asıl soru Almanya, Fransa ve diğer öncü AB ülkelerinin birleşik bir Avrupa'yı hangi düzeyde istediğidir." diye konuştu.

Vilkov, ayrılık kararının ardından Birleşik Krallık'ın çok iyi bir anlaşma elde edebileceğini ancak bunun diğer bölünme yanlısı ülkeler için kötü bir örnek olacağını bildirdi.

DAHA FAZLA SİYASİ BELİRSİZLİK

Şu andan itibaren geçmiş yıllara kıyasla AB'de daha fazla siyasi belirsizlik olacağını ve bunun ekonomiye de bir bedel ödeteceğini vurgulayan Vilkov, "Direkt ekonomik etki Birleşik Krallık, AB ve ABD'de görülmeye devam ediyor. Piyasaların sakinleşmesi gerekiyor, aşırı duyarlılık ve spekülasyon var ve çok fazla para son saatlerde el değiştirdi." ifadelerini kullandı.
"Piyasaların birkaç gün içinde sakinleşeceğini düşünüyorum." diyen Prof. Vilkov, ayrılış kararının ardından şu ana kadar dramatik bir şey yaşanmadığına ve Birleşik Krallık'ta hala ticaretin devam ettiğine dikkati çekti.

ÇOK FAZLA KOPUŞ GİRİŞİMİ OLACAK

Birleşik Krallık'taki referandumun ardından AB'den başka kopuşların başlaması konusunda kesinlikle çok fazla girişimin olacağını vurgulayan Vilkov, "Bir domino etkisi konusunda emin değilim. Ancak, AB yetkilileri AB politikalarının, yapısının ve çerçevesinin yapısal bir değişime ihtiyacı olduğunu fark etmeliler." değerlendirmesinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2016, 12:11
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35