banner39

Açlık grevindeki lider hastanelik oldu

Sırbistan muhalefet liderlerinden Nikolic erken seçimler için girdiği açlık grevinde hastanelik oldu. Hastaneye kaldırılan liderin durumu iyi.

Avrupa 18.04.2011, 15:09 18.04.2011, 15:09
Açlık grevindeki lider hastanelik oldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sırbistan'da hükümetin erken seçim kararı almasını isteyen muhalefet lideri başarılı olamayınca ilginç bir yönteme başvurdu. Sırbistan'da erken seçime gidilmesi için açlık grevine başlayan muhalif lider Tomislav Nikolic hastaneye kaldırıldı.

Cumartesi gününden bu yana gıda ve sıvı almayı reddeden Nikolic, açlık grevini sürdürdüğü parlamentodan dün sedyeyle çıkarıldı. Nikolic'in başkent Belgrad’daki bir hastaneye kaldırıldığı ve bilincinin açık olduğu ifade edildi.

Nikolic’in lideri olduğu Sırbistan Yenilikçi Partisi’nin (SNS) Başkan Yardımcısı Aleksandr Vucic, 59 yaşındaki politikacının kendisini “hiç iyi hissetmediğini” söyledi.

Nikolic, hükümet erken seçim kararı almadan açlık grevinden vazgeçmeyeceğini belirtmişti. Sırbistan'da muhalefet 18 Aralık’ta erken seçime gidilmesini talep ediyor. Hükümet ise Sırbistan’ın Avrupa Birliği’ne (AB) üyeliğinin onaylanmasının beklendiği yıl sonuna kadar seçim kararı almak istemiyor.

Sırp hükümeti, erken seçim kararı alınması halinde, seçim kampanyalarının AB ilerleme sürecini olumsuz etkileyebileceğini savunuyor.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?