Af Örgütü'nden mülteci anlaşmasına eleştiri

Uluslararası Af Örgütü, Türkiye ile AB arasında yapılan mülteci anlaşmasını insanlık dışı ve hukuka aykırı olarak nitelendirdi. Örgütün yayımladığı brifingte, mültecilerin Türkiye’ye geri gönderilmesi eleştirildi.

Af Örgütü'nden mülteci anlaşmasına eleştiri

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uluslararası Af Örgütü, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında yapılan mülteci anlaşmasını yine sert bir şekilde eleştirdi. Örgütün bugün yayınladığı brifingte, AB’nin Türkiye’nin “güvenlik ülke” olduğu varsayımına dayanarak sığınmacıları geri gönderme planlarının durdurulması istendi. “Güvenli olmayan sığınak: Türkiye’de sığınmacılar ve mülteciler etkili korumaya erişemiyor” başlıklı brifingte Türkiye’deki sığınma sistemindeki eksikler ele alınıyor.

Af Örgütü'nün açıklamasında Türkiye ile AB arasında yapılan mülteci anlaşması kapsamındaki geri göndermelerin hukuka aykırı olduğu vurgulandı. Mülteci anlaşmasını “yasa dışı ve vicdansız” olarak nitelendiren açıklamada, AB'li siyasetçilerin Türkiye’nin mültecilerin geri gönderilebileceği güvenli bir ülke olduğuna dair hayalî bir fikri yaydıkları belirtildi ve bu şekilde Avrupa’nın kendi sorumluluklarından kaçtıkları ifade edildi.

Türkiye ile AB arasında yapılan mülteci anlaşmasının son aşaması bu hafta yürürlüğe girdi. Buna göre, AB üçüncü ülke vatandaşlarını da Türkiye’ye geri gönderebilecek.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2016, 13:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35