AfD, Müslüman temsilcilerle toplantısını terk etti

İslam karşıtı aşırı sağcı AfD parti yetkilileri, Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi temsilcileriyle yaptığı görüşmeyi yarıda kesti

Avrupa 23.05.2016, 17:01 23.05.2016, 17:05
AfD, Müslüman temsilcilerle toplantısını terk etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi Başkanı (ZMD) Aiman Mazyek, İslam karşıtı aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisinden anayasaya aykırı görüşlerini geri almasını istediklerini ancak bu konuda bir cevap alamadıklarını söyledi.

ZMD Başkanı Mazyek ile Genel Sekreteri Nurhan Soykan, AfD yönetimiyle Berlin’deki Regent Otel’de bir araya geldi.

Görüşme başladıktan yaklaşık bir saat sonra AfD Genel Başkanı Frauke Petry başkanlığındaki 3 kişilik parti heyeti, toplantıyı terk ederek otelden ayrıldı.

Gazetecilere açıklama yapan Mazyek, AfD’nin parti programında bir dini grubu genel olarak karalamayı sürdürmesinin toplumu ayrışmaya götürdüğü endişesi taşıdıklarını belirterek, "Bu tarihimizin karanlık dönemini hatırlatıyor." ifadesini kullandı.

AfD’yi bu tutumunu değiştirmeye davet ettiklerini belirten Mazyek, "Açık şekilde partinin programındaki anayasaya aykırı görüşlerin geri alınmasını istedik. Cevap gelmedi." şeklinde konuştu.

Mazyek, AfD heyetinin görüşme sırasında kendi aralarında istişare yaptıktan sonra toplantıya devam etmeyeceğini açıkladığını, bunu üzüntüyle karşıladıklarını kaydetti.

AFD’nin "İslam Almanya’ya ait değildir." ifadesiyle de ön yargıları körüklediğine işaret eden Mazyek, kendileri için kırmızı çizginin Alman Anayasası olduğunu, bunu müzakere etmeyeceklerini bildirdi.

Mazyek, AfD’nin, İslam karşıtı bölümleri parti programından çıkarmayı reddettiğini söyledi.

Toplumda iç barışın sağlanması için bundan sonra da çalışacaklarını dile getiren Mazyek, diğer dini toplumlarla omuz omuza durarak anayasayı koruyacaklarını ve bir parti programında bir dinin tümüyle karalanmasına izin vermeyeceklerini vurguladı.

AfD Genel Başkanı Petry de, ZMD temsilcilerinin AfD partisinin düşüncelerini nasyonal sosyalizm dönemiyle kıyasladığını ve bunu kabul edemeyeceklerini belirterek, bundan dolayı görüşmeyi sürdürmediklerini açıkladı.

"Bizden demokratik bir şekilde kabul edilen parti programının geri çekilmesi istendi." diyen Petry, İslamiyet’e ilişkin temel konularda görüş ayrılıklarının bulunduğunu savundu.

AfD partisi mayıs ayında kabul ettiği parti programında "İslam Almanya ait değildir." ifadesine yer vermiş ve İslam karşıtı söylemleri parti programına almıştı. Mazyek de daha önce, AfD’nin ülkedeki İslam düşmanlığı dalgasını kullandığını belirterek, "Hitler Almanyasından sonra ilk kez bir dini topluluğu tümüyle karalayan ve var oluşunu tehdit eden bir parti var." ifadesini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?