banner15

Afgan yardımcılara Almanya'ya gelme izni

Almanya, Afganistan'da Federal Orduya yardım eden 180 Afganın gelmesine izin verdi.

Afgan yardımcılara Almanya'ya gelme izni

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal hükümeti daha önceki tutumundan vazgeçerek, Afganistan'da Federal Ordu'ya yardım eden Afganların aileleriyle birlikte Almanya'ya gelmesine izin verdi. Federal İçişleri Bakanlığı ve Federal Ordu tarafından yapılan açıklamaya göre 180 Afgan, aileleriyle birlikte Almanya'ya gelebilecekler.

Alman medyasında verilen haberlerde, Afganistan'da Alman askerlerine tercümanlık, şöforluk gibi işlerde yardımcı olanların Taliban tarafından tehdit edildiği bildirildi. Taliban tarafından bu kişilerin evlerine gönderilen mektuplarda Almanlarla yaptıkları ortak çalışmaların ayrıntılı olarak Taliban'a anlatılması, aksi takdirde öldürülecekleri yeralıyor. Bu şekilde kesin ölüm tehlikesi altında yaşayan Almanlara yardım etmiş 20 Afgan bulunduğu bildirildi. Ancak 150'den fazla yardımcı Afganın da gizli olarak aynı tehlike içinde bulunduğu belirtildi.

Şimdiye kadar Almanya'ya gelmek için 240 Afgan başvuru yaptı. Bunlardan 69'unun herhangi bir tehlike içinde bulunmadığı kanaatine varılarak müracaatları geri çevrildi. Ancak bu kişilere de Alman Ordusuna verdikleri hizmetten dolayı kıdem tazminatı verilecek.

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2013, 11:22
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48