banner15

Afganistan, Almanya'dan geri mülteci kabul etmiyor

Afganistan, Almanya'nın geri göndereceği mültecileri kabul etmek zorunda olmadığını açıkladı.

Afganistan, Almanya'dan geri mülteci kabul etmiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın başvuruları kabul edilmeyen Afgan mültecileri hızlı bir şekilde geri göndereceğini açıklamasına Afganistan hükümetinden tepki geldi. Afgan hükümetinden yapılan açıklamada, kararın şaşkınlıkla karşılandığı ve kabul edilmediği bildirildi.

'Deutsche Welle' radyosuna konuşan Afganistan İltica İşleri Bakanı Seyid Hüseyin Alimi Balki, hükümetinin böyle bir karardan habersiz olduğunu, kısa bir süre önce Cenevre'de Alman delegasyona, ülkesinde güvenlik durumunun daha da kötü olduğunu bildirdiğini söyledi. Balki, delegasyona, Afgan mültecileri geri göndermemelerini özellikle rica ettiğini vurguladı. Balki, aynı ricayı Afganistan'da Alman Büyükelçi ile yaptığı görüşmede de dile getirdiğini belirtti.

Alman Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, başvuruları kabul edilmeyen Afgan mültecilerin hızlı bir şekilde geri gönderileceklerini bildirmişti. Afgan mültecilerin sayı olarak şu sıralarda ikinci sırada bulunmasını neden olarak gösterdi.

Bakanlık sözcülüğünden yapılan açıklamada, Afgan hükümetinin vatandaşlarının ülkede kalmasını istediğini, görüşmelerde özellikle bunun vurgulandığı kaydedildi. Afgan hükümetinin, vatandaşlarının ülkede kalmaları için medya kampanyası bile başlattığı bildirildi.

Afgan İltica İşleri Bakanlık sözcülüğü ise, Almanya ile mültecilerin geri gönderilmesi konusunda henüz bir anlaşma yapılmadığını, bunun için her iki ülkenin de böyle bir anlaşmayı imzalaması gerektiği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2015, 12:06
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35