banner15

Ağca'nın Papa suikastinin üzerinden 37 yıl geçti

Mehmet Ali Ağca'nın Papa 2. Jean Paule suikastinin üzerinden 37 yıl geçti.

Ağca'nın Papa suikastinin üzerinden 37 yıl geçti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gazeteci Abdi İpekçi suikastinin zanlısı olarak aranan Mehmet Ali Ağca 13 Mayıs 1981 tarihinde Vatikan’da San Pietro meydanında konuşma yapan Papa II.Jean Paule’ü ateş ederek ağır şekilde yaraladı. Papa uzun süren bir ameliyattan sonra kurtuldu. Yakalanan Mehmet Ali Ağca dava sonunda ömür boyu hapse mahkum oldu.

18 Ocak 2010 tarihinde cezasını tamamlayıp hapisten çıkmıştır.

Papa’yı Neden Vurdum ..?

Ağca, Papa’yı vurma nedenini ve olayın perde arkasını "Papa’yı Neden Vurdum ?" adını verdiği kitabında belgeleri ile anlattığını söyledi.

Vatikan’ın bu suikasti Fatima’nın üçüncü sırrını gerçekleştirmek için yaptırdığını kaydeden Ağca, bu sırda belirtildiği gibi hem Papa’nın vurulduğunu, hem de Sovyet İmparatorluğu’nun yıkıldığını söyledi.

"Vatikan Bana Dedi ki..."

Ağca, suikasti planlayanların Papa’ya ilişkin talimatını da açıkladı.

"Vatikan hükümeti bana dedi ki, Papa’yı öldürmeyeceksin, Papa’yı yaralayacaksın, başına ateş etmeyeceksin, kalbine ateş etmeyeceksin, karın bölgesine ateş edeceksin. İki kurşun mu var ? Sadece iki kurşun var, biri karın bölgesi biri de eline, sadece iki kurşun sıktım."

"Suikast İçin 50 Bin Dolar Aldım"

Suikast için kendisine yaklaşık 50 bin dolar verildiğini hatırlatan Ağca, Papa’yı vurduğu silahı bir arkadaşı aracılığı ile Avusturya’dan aldığını belirtti.

Suikastten sonra 27 Aralık 1983’te kendisini ziyaret eden Papa’yla 22 dakika süren görüşmede sadece dini konuları konuştuklarını, kendisine suikastle ilgili tek kelime sormadığını anlattı.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2018, 10:55
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48