banner15

AGİT gözlemcilerine tehdit haberi yalanlandı

Geçtiğimiz cumartesi Ukrayna'nın doğusundaki AGİT gözlemcilerinin Rus ayrılıkçılarla tehdit edildiği haberleri Rusya tarafından 'Önyargılı' olarak nitelendirildi

AGİT gözlemcilerine tehdit haberi yalanlandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya, Ukrayna’nın doğusundaki AGİT gözlemcilerinin Rus ayrılıkçılar tarafından tehdit edildiği haberlerini 'önyargılı' olarak değerlendirdi.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) tarafından cumartesi günü yapılan açıklamada, Doğu Ukrayna’da kendi gözlemcilerinin silahlı Rus ayrılıkçılar tarafından tehdit edildiğini açıklamıştı.

29 Temmuzda AGİT gözlemcileri, Donetsk’ın 70 kilometre güneyindeki Lugova bölgesinde askeri teçhizat hareketini tespit etti. AGİT raporuna göre, gözlemciler bu hareketliliği takip etti ancak silahlı bir kişi onları tehdit ederek hareketlerini engelledi. Silahlı kişiler AGİT gözlemcilerini silah zoruyla bölgeyi terk etmeye zorladı.

Uluslararası gözlemciler talepleri yerine getirmelerine rağmen Rus ayrılıkçıların onları takip etmeye devam ettiklerini ve iki arabanın kendilerini yakalayarak silahla tehdit ettiklerini açıkladı. Silahlı kişilerden bazılarının gözlemcilerin öldürülmesini istediği öne sürüldü.

AGİT gözlemcilerinin serbest bırakıldığı olayda kimsenin yaralanmadığı ve AGİT vekillerinin Mariupol kentine ulaştığı bildirildi.

Batı ülkelerinde, Doğu Ukrayna'da ayrılıkçılar tarafından kontrol edilen bölgelerde durumla ilgili AGİT gözlem grubunun günlük haberlerine büyük önem veriliyor.

Ancak Rusya defalarca AGİT’in bu raporlarına güvensizlik bildirerek, onları 'önyargılı' olarak nitelendiriyor. AGİT özel gözlem heyetinde Rusya ve Ukraynalı temsilciler olmak üzere 45 ülkeden gözlemci bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2016, 13:04
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35