banner15

AGİT gözlemcisi Türk serbest bırakıldı

Ukrayna'nın doğusunda ayrılıkçılar tarafından kaçırılan ve aralarında Türkiye vatandaşı Mehmet Kılıç'ın da bulunduğu dört AGİT gözlemcisi serbest bırakıldı.

AGİT gözlemcisi Türk serbest bırakıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna'nın doğusunda Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın gözlem misyonu çerçevesinde görev yaparken ayrılıkçılar tarafından 26 Mayıs'ta kaçırılan Mehmet Kılıç ve diğer bazı gözlemciler serbest bırakıldı.  

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Kılıç ve kaçırılan diğer bazı Avrupalı gözlemciler, ayrılıkçılar tarafından gece yarısı Donetsk'in merkezinde bir otele getirilerek AGİT yetkililerine teslim edildi.

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) personeli Kılıç'ın, diğer gözlemcilerle birkaç saat içinde Ukrayna'nın batısındaki daha güvenli bir ile nakledilmeleri ve oradan Kiev'e geçmeleri bekleniyor. 

Donetsk'te görev yapan AGİT Ukrayna Özel Gözlem Misyonu üyesi 4 gözlemci, 26 Mayıs 2014'te akşam saatlerinde bölgedeki Rusya yanlısı ayrılıkçı güçler tarafından kaçırılmıştı. Türkiye Dışişleri Bakanlığı, gözlemcilerin salıverilmesi için yoğun girişimlerde bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2014, 18:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35