banner39

AGİT heyeti Ukrayna'da çatışmaların sürdüğü Debaltseve'de

AGİT gözlemcilerinin ateşkese rağmen çatışmaların devam ettiği Debaltseve'ye girdiği bildirildi

Avrupa 22.02.2015, 09:19 22.02.2015, 09:19
AGİT heyeti Ukrayna'da çatışmaların sürdüğü Debaltseve'de

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna'nın doğusundaki ateşkese rağmen, son günlere kadar çatışmaların yaşandığı Debaltseve'ye, AGİT gözlemcilerinin girdiği bildirildi.

AGİT Özel Gözlem Misyonu Sözcüsü Michael Bociurkiw, yerel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, AGİT gözlemcilerinin bugün Debaltseve'ye girdiğini ifade etti. 

Bociurkiw, AGİT gözlemcilerinin, taraflar arasında yoğun çatışmaların yaşandığı Debaltseve'ye insani yardım getiren Kızılhaç Komitesi ekibine refakat ettiğini kaydederek, "AGİT gözlemcileri, Debaltseve'ye 5 kamyonda gıda, tıbbi ilaç, battaniye ve diğer eşyalar getiren Kızılhaç Komitesi ekibine refakat etti" ifadesini kullandı. 

Bociurkiw, ayrılıkçıların kontrolündeki Debaltseve'ye girme fırsatı bulan AGİT gözlemcilerinin geniş kapsamlı rapor hazırlayacaklarını dile getirerek, Debaltseve'deki duruma ilişkin raporun daha sonra açıklanacağını ifade etti.

Bilindiği gibi, AGİT gözlemcileri, bir kaç günden bu yana, taraflar arasında çatışmaların yaşandığı Debaltseve'ye, ayrılıkçıların güvenlik garantisi vermemesi üzerine giremiyordu.

Son dönemde Ukrayna'nın doğusunda gerginliğin giderek artması üzerine, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko arasında 12 Şubat'ta Minsk'te yapılan görüşmeler sonucunda imzalanan mutabakata göre, 15 Şubat itibarıyla taraflar arasında ateşkes sürecinin başlamasına rağmen, önemli karayolu ve demiryolu kavşağında yerleşmesinden dolayı ayrılıkçıların hedefi haline gelen Debaltseve'de, son günlerde yoğun çatışmalar yaşanması üzerine, Ukrayna makamları, hükümet güçlerini Debaltseve'den geri çekme kararı almıştı.

Resmi verilere göre, Debaltseve'den 2 bin 500'den fazla Ukrayna askeri ile 800'den fazla askeri araç geri çekilirken, hükümet güçleri Debaltseve'den geri çekilirken çıkan çatışmalarda 14 Ukrayna askeri yaşamını yitirdi, 172 asker de yaralandı. Debaltseve'de 90 Ukrayna askeri esir alınırken, 82 askerden ise haber alınamıyor.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?