AGİT uzmanları Ukrayna'ya gidiyor, Kırım görev dışı..

Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı AGİT, Ukrayna'ya en az 100 uzmandan oluşan bir gözlemci heyeti gönderiyor. AB, Rusya'ya enerji bağımlılığından kurtulmak istiyor.

AGİT uzmanları Ukrayna'ya gidiyor, Kırım görev dışı..

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AGİT Amerikan delegasyonunun twitter üzerinden bildirdiğine göre Rusya'nın da razı olmasından sonra en az 100 kişilik bir heyetten oluşacak gözlemcilerin Ukrayna'ya gönderilmesine izin verildi. Bölgede gerginliğin sona ermesi için AB, Almanya ve ABD tarafından böyle bir görev için defaatle taleb yapılmıştı.

Gözlemci heyet Ukrayna'daki azınlıkların korunma ve güvenlik durumlarını tarafsız olarak inceleyecek. Şimdiye kadar AGİT heyetinin gönderilmesi, görev bölgeleri somut olarak belirlenmediği gerekçesiyle Rusya tarafından engelleniyordu. Ancak şimdi Kırım'ın görev bölgesi dışında bırakılacağının bildirilmesiyle Rusya da kabul etti.

Berlin'de konuyla ilgili açıklama yapan Alman Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, günlerden beri devam eden görüşmeleri bir güç kavgası olarak niteledi ve nihayet gözlemcileri gönderebileceklerinden dolayı memnun olduğunu dile getirdi. Steinmeier, bunun krizin bittiği anlamına gelmediğini, ancak gerginliğin sona erdirilmesi çalışmalarına yardımcı olan bir adım olduğunu söyledi.

AB, RUSYA'YA ENERJİ BAĞIMLILIĞINDAN KURTULMAK İSTİYOR

AB, iki günlük zirvede Rusya Devlet Başkanı Wladimir Putin'in yakınlarına karşı yaptırımları genişletme kararıyla birlikte, enerjide Rusya'ya bağımlılıktan kurtulmak istediğini de bildirdi. Zirveyi idare eden Herman van Rompuy, şimdi enerji konusunda çalışmalar yapmadıkları takdirde 2035'de enerji ihtiyacını, yüzde 80'i dışardan ithal edilen petrol ve gazla karşılamak zorunda kalacaklarını söyledi. Rompuy, ABD ile devam eden serbet ticaret görüşmelerinde Amerika'dan gaz teminin de görüşüleceğini belirtti.

AB Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso da, üye ülkelerin devlet başkanları ve başbakanlarına seslenerek iklim değişikliği ile ilgili hedeflere ulaşılması bağlamında yenilenebilir enerjiye ağırlık vererek fosil yakıtlara bağımlılığın azaltılabileceğini kaydetti.

İngiliz Başbakan David Cameron, güney ve doğu Avrupa'daki kaya gazı rezervlerinin kullanılmasını taleb etti. Ancak kaya gazının çıkarılması için kullanılan metodla kaynak suları kirletildiği için birçok bölgede çevreciler tarafından tepkiyle karşılanıyor.

Alman Başbakan Angela Merkel de yenilenebilir enerji konusunda belirlenen hedeflere ulaşmak için çalışmalara devam edilebileceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2014, 13:13
banner53
YORUM EKLE

banner39