banner15

Ahıska Türklerinin üçüncü kafilesi Erzincan'a geliyor

Ukrayna'dan Türkiye'ye getirilerek Erzincan'ın Üzümlü ilçesine yerleştirilmeye başlanan Ahıska Türklerinin 824 kişilik üçüncü kafilesi, 14 ve 15 Nisan'da Erzincan'da olacak

Ahıska Türklerinin üçüncü kafilesi Erzincan'a geliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun koordinasyonunda Ukrayna'dan Türkiye'ye getirilerek Erzincan'ın Üzümlü ilçesine yerleştirilmeye başlanan Ahıska Türklerinin 824 kişilik üçüncü kafilesi, 14 ve 15 Nisan'da Erzincan'a gelecek.

Ukrayna'dan Erzincan'ın Üzümlü ilçesine geçtiğimiz 25 Aralık ve 3 Mart tarihlerinde iki ayrı kafile halinde gelen 151 aileden oluşan 616 Ahıska Türkünün ardından 824 kişilik üçüncü kafile, uçaklarla Erzincan'a getirilecek.

Geyikli Mahallesi'nde TOKİ tarafından yapılan konutlara yerleşecek Ahıska Türkleri için evler hazırlandı. Üzümlü Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından evlerin tüm eşyaları ve kışlık yakacakları alındı.

Üzümlü İlçe Kaymakamı Fatih Acar, yaptığı açıklamada, tüm hazırlıkların tamamlandığını söyledi. Acar, şöyle devam etti:

"14 ve 15 Nisan tarihlerinde toplam 172 aile 824 kişiden oluşan Ahıska Türkü soydaşlarımız, kalıcı ikametleri olan konutlarına yerleşecekler. İki gün içerisinde toplam 4 uçak seferi ile gelecekler. Biz Kaymakamlık olarak, Köylere Hizmet Götürme Birliği ile 172 adet TOKİ tarafından yapılan konutun bütün eşyalarını sağladık. Şu anda kullanacakları temizlik maddesine kadar aldık. Vatandaşlarımızın gelecekleri gün aynı zamanda Kızılay Genel Başkanlığımız da yardım kolilerini dağıtacaklar. Bizler de bundan sonra imkanlarımız doğrultusunda yardım çalışmalarımızı yapacağız."

Yeni gelecek kafiledekilerin sosyal hayata ve ekonomik üretime en kısa zamanda katılımlarının sağlanacağını ifade eden Acar, daha önce getirilen 151 ailenin bazı fertlerinin işe girdiklerini kaydetti.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2016, 10:28
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48