banner39

AİHM Almanya'ya 10 bin Avro tazminat cezası verdi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Almanya’yı bir mahkumun bir hafta boyunca çıplak olarak hücrede tutulmasından dolayı 10 bin Avro tazminat cezasına çarptırdı

Avrupa 08.07.2011, 16:02 08.07.2011, 16:03
AİHM Almanya'ya 10 bin Avro tazminat cezası verdi

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’da bir mahkumun çıplak olarak bir hafta boyunca hücrede tutulmasından dolayı Alman devleti Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından cezası bitip serbest bırakılan mahkuma 10 bin Avro tazminat ödemesi kararlaştırıldı.

Hessen Eyaletindeki Butzbach hapishanesinde 2000 yılı Ekim ayında, 47 yaşındaki Herbert H. tek kişilik hücreden bir tuvaletin birçok mahkum tarafından kullanıldığı grup hücresine nakledilmesine itiraz edince gardiyanlarla tarışmaya başladı. Kavga sonrasında Herbert tek kişilik bir güvenlik hücresine hapsedildi.

Mahkum H. Strassburg Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine müracaat ederek tekmelenerek dövüldüğü için şikayette bulundu. Gardiyanların kavgayı onun başlattığını söylemesi üzerine Almanya’da başvurduğu tüm mahkemelerden geri çevrilmişti. Herbert H. dövüldüğü gerekçesiyle yaptığı şikayette AİHM’de de başarı elde edemedi. Bir hafta boyunca çıplak bir şekilde tutulduğundan şikayet etmeyen mahkumun bu durumu belgelerin incelenmesiyle ortaya çıkınca AİHM bundan dolayı kendisine 10 bin Avro tazminat ödenmesine karar verdi. Alman devleti mahkumların kendisine zarar verme tehlikesi olduğunda çıplak bırakıldığı açıklaması yapmasına rağmen AİHM, Herbert’te kendini öldürme tehlikesine neden olacak ruhsal bir problem tesbit edilemediğinden, insan onuruna yakışmayan bu muameleden dolayı tazminat kararından vazgeçmedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?