banner39

AİHM'den AB iltica politikasına sert eleştiri

Strasbourg Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, AB ülkelerinde uygulanan iltica politikasını eleştirerek uyardı

Avrupa 22.01.2011, 15:42 22.01.2011, 15:46
AİHM'den AB iltica politikasına sert eleştiri

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AİHM özellikle Yunanistan’daki mültecilerin durumunu gözönüne alarak AB ülkelerinde uygulanan iltica politikasını, insan hakları ihlallerinden dolayı sert bir şekilde eleştirdi. Mültecileri Yunanistan’a geri gönderen ülkelerin, aşağılayıcı uygulamalara konulan yasağı çiğnediklerini belirtti.

AİHM, 2009’da Afgan bir mültecinin Belçika’dan Yunanistan’a gönderilmesini şikayeti üzerine AB ülkelerini uyardı, Belçika ve Yunanistan’a tazminat cezaları verdi. Afgan mülteci önce Türkiye üzerinden Yunanistan’a geçmiş, buradan Belçika’ya gelerek, işgal kuvvetlerine tercümanlık yaptığından dolayı Taliban tarafından ölümle tehdit edildiğini belirterek iltica talebinde bulunmuş. Belçikalı yetkililer de Afgan mültecinin başvurusunu reddederek Yunanistan’a geri göndermiş. Afgan mülteci aylarca Yunanistan’da caddelerde yaşamış ve Yunan polisi tarafından dövülerek işkenceye maruz bırakılmış.

Strasburg İnsan Hakları Mahkemesi hem Belçika’ya hem de Yunanistan’a sözkonusu mülteciye ortak olarak ödenmek üzere 25 bin Avro tazminat cezası verdi. AİHM Belçika’yı, Yunanistan’daki mültecilerin kötü durumunu bildiği halde geri gönderdiğinden dolayı insan haklarını ihlalden suçlu buldu. Başta Yunanistan olmak üzere genel olarak AB ülkelerinde mültecilere karşı insan haklarını ihlalden dolayı da uyardı.

banner53
Yorumlar (0)
18
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?