banner39

AİHM'den Rusya'ya işkence cezası

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Rusya'yı bir Çeçen'e elektroşokla işkence yaptığı için para cezasına çarptırdı.

Avrupa 12.12.2012, 17:19 12.12.2012, 17:34
AİHM'den Rusya'ya işkence cezası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Strasburg'taki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Çeçen bir mahkuma işkence yaptığı için Rusya'nın bu kişiye 45 bin Avro para cezası ödemesine karar verdi. İşkence gördüğü zaman 26 yaşında olan Çeçen, 2003'ün Nisan ayında Grozni'de iki polisi öldürdüğü iddiasıyla gözaltına alındı.

Soruşturmada gözaltına alınan gence, itiraf etmesi için polis tarafından elektroşokla işkence yapıldı ve sopayla dövülerek, vücudunda sigara söndürüldü. İşkence altında itiraf etmek zorunda kalan Çeçen, daha sonra mahkeme yoluyla itiraz edince polis tarafından tekrar işkenceye tabi tutuldu. 2004 yılının Ekim ayında yargılanan Çeçen, 24 yıl hapse mahkum edildi.

AİHM, Çeçen gencin itirazına rağmen konu hakkında hiçbir araştırma yapmadığı için Rusya'yı insan haklarını çiğnemek suçundan mahkum etti. Rusya'nın Çeçen mahkuma 45 bin Avro tazminat ödemesine karar verildi.

Rusya'da insan hakları için mücadele eden 'Russian Justice Initiative'nin verdiği bilgiye göre 2006'dan beri AİHM tarafından Rusya'ya, Çeçenistan'da insan haklarını çiğnediği için 200'den fazla ceza verildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?