banner39

AİHM'e sınav yolsuzluğu mahkumiyeti

Önemli bir kısmı Türklerden oluşan adayların yüzde 90’dan fazlasının elenmesine neden olan kariyer hukukçusu alım sınavında usulsüzlük yapıldığına hükmedilerek Avrupa İnsan Haklari Mahkemesi (AIHM) mahkum edildi

Avrupa 23.05.2012, 15:36 23.05.2012, 15:56
AİHM'e sınav yolsuzluğu mahkumiyeti

Avrupa Konseyi İdare Mahkemesi kariyer hukukçusu alım sınavında usulsüzlük yapıldığına hükmederek Avrupa İnsan Haklari Mahkemesi’ni (AIHM) mahkum etti.

Mahkeme, AİHM’nin Mart 2011’de kariyer hukukçusu almak amacıyla yaptığı sınav öncesi açıklanan talimatnamede duyurulmayan ve usüle uygun olmayan bir test aşaması eklendiğine ve bunun sınavın tümünü lekeler nitelikte olduğuna hükmetti.

Strasbourg’da bulunan AİHM 2010 yılında kariyer hukukçusu alınması amacıyla üç aşamalı bir sınav takvimi açıklamıştı. Sözkonusu üç aşama, adayların dosya üzerinden ön seçimi, yazılı sınav ve mülakatı içeriyordu. Ancak ön seçimi geçen adaylara iş ilanında belirtilmeyen bir yetenek testi uygulandi. Bu testin sonucunda da önemli bir kısmı Türklerden oluşan adayların yüzde 90’dan fazlası elendi.

Bu testle elenen adaylardan, beşi Türk dokuz kişinin başvurusu üzerine Avrupa Konseyi İdare Mahkemesi 20 Nisan 2012 tarihli kararı ile AİHM’in, sınav ilanında duyurmaksızın yaptığı yetenek testinin usulsüz olduğuna ve bu testin sınav sürecinin tümünü lekeler nitelikte olduğuna karar verdi. Idari Mahkeme’nin kararında, sınav sürecine sonradan eklenen test aşaması, sınav güvenliği açısından da eleştirildi, mahkeme adayların teste istedikleri yerden bilgisayar ortamında katılabilmiş olmaları nedeniyle de kopyaya müsait olduğuna da dikkat çekti.

Avrupa Konseyi İdare Mahkemesinin bu kararıyla sınavın yalnızca usulsüz olarak yapıldığı kabul edilen yetenek testi bölümünün iptali isteniyor. Buna göre testle elenen adaylara da yazılı sınava giriş kapısı açılmış oluyor.

Kaynak: euronews

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?