banner15

AİHM'nin burka kararına HRW'den tepki

Fransa'daki burka yasağını insan haklarını ihlal olarak görmeyen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararına dünyadaki insan hakları savunucusu kuruluşlardan tepki geldi.

AİHM'nin burka kararına HRW'den tepki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

'Human Rights Watch' isimli Uluslar arası insan haklarını gözetleme kuruluşu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi AİHM'nin Fransa'da kadınlara peçe yasağı uygulamasını meşru görmesini eleştirdi. Paris'te dün yapılan basın açıklamasında, burka yasağının kadınların inançlarını hür bir şekilde yaşamalarına engel olduğu belirtilerek, AİHM kararının çok şaşırtıcı olduğu kaydedildi.

Strassburg'taki AİHM yargıçları Salı günü verdikleri kararla, Fransa'da kadınların yüzlerini örten peçe kullanmalarının yasaklamasının hukuka uygun olduğunu ve bunun Avrupa insan hakları sözleşmesine aykırı olmadığını ifade ettiler.

Karar metninde devletin toplum içinde birlikte yaşama şartlarını sağlamak için böyle bir yasak uygulamasının meşru olduğu belirtildi. Fransa'da yüzünü örten peçe kullanan tesettürlü kadınlara 150 Avro para cezası veriliyor. İslami tesettürlü kadınlara, peçe kullandıları takdirde ayrıca vatandaşlık kursu yapma mecburiyeti de bulunuyor. Avrupa'da bir ilk olan burka yasağını öngören kanun 2011'de Nicolas Sarkozy'nin başkanlık yaptığı dönemde çıkarılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2014, 12:33
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48