banner15

Akdeniz'de dengeleri değiştirecek hamle

Rusya’nın Akdeniz’deki hava hareketliliğini korumak için Suriye’ye kuracağı S-300’lerin özellikleri dikkat çekiyor.

Akdeniz'de dengeleri değiştirecek hamle

Rusya düşürülen uçağının ardından Suriye’ye S-300 füzeleri gönderme kararı aldı. Rusya’nın bu kararı bölgenin hareketlenmesine neden oldu. İsrail ve ABD, Rusya’nın S-300 kararına tepki gösterdi. S-300’lerin bölgedeki nasıl etkileyeceği ise merak konusu oldu.

Füze sisteminin Suriye’ye iki hafta içinde ulaştırılması bekleniyor.

S-300’LERİN ÖZELLİKLERİ

Rusya’nın Almaz Bilimsel Endüstriyel Şirketi tarafından üretilen S-300’ler, kısa ve orta menzilli füzeler atabilen hava savunma sistemidir. 1979 yılından bu yana üretilmektedir. Yabancı kaynaklardan gönderilen füze ve uçaklara karşı etkilidir. Ayrıca vurma kabiliyeti oldukça iyi olduğundan alanında dünyanın en iyileri arasında gösterilmektedir.

KISA ZAMANDA HAZIRLANMA ÖZELLİĞİ

S-300’ler yaklaşık beş dakika içinde atışa hazır hale gelebilmektedir. Bir ülkenin hava savunması dikkate alındığında bu kadar kısa zaman içinde hazırlanmasının büyük bir avantaj olduğu ifade ediliyor.

100 HEDEFİ TAKİP EDEBİLİYOR

Rusya’nın ürettiği S-300’ler, aynı anda 100 hedefi takip edebilmekte ve altı ayrı hedefe kilitlenme kapasitesine sahiptir.

GOLAN’DAKİ UÇAĞI VURABİLİR

Suriye’nin sahip olduğu S-200’lerden çok daha iyi radara sahip olan S-300’ler, yaklaşık 200 kilometrelik bir menzile sahip. Bu da Suriye’nin Golan Tepeleri’ndeki uçağı vurabileceği anlamına geliyor. 

ABD, Suriye’ye gönderilecek S-300’lerin koalisyon güçleri için risk oluşturacağını açıklamıştı.

İSRAİL’DE BÜYÜK ENDİŞE

İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi, Rusya'nın Suriye'ye sinyal bozucu özelliğe sahip S-300 füzelerini yerleştireceğini açıklamasının ardından acil koduyla bu sabah toplandığı açıklandı.

İsrail güvenlik kabinesi Salı sabahı, Başbakan Benjamin Netanyahu'nun New York'taki BM Genel Kurul toplantısına katılmadan önce Rusya ile diplomatik krizi tartışmak üzere bir araya geldi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu toplantıda, Rus lider Vladimir Putin'in pazartesi günü S-300'leri Suriye'ye konuşlandırma kararı hakkında konuştu. Başbakanlık Ofisi, Netanyahu'nun Rus devlet başkanına, "ileri düzey silah sistemlerini sorumsuz insanların ellerine teslim etmesinin bölgedeki tehlikeleri artıracağını söylediğini" bildirdi.

Kaynak: www.dunyabulteni.net


 

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2018, 16:30
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48