Akdenizden Avrupa'ya gelen mülteci sayısında büyük artış

BM'nin verdiği bilgiye göre Akdeniz üzerinden Avrupa'ya gelen mülteci sayısı bu yıl geçen yıla göre yüzde 84 arttı.

Akdenizden Avrupa'ya gelen mülteci sayısında büyük artış

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler Mülteci Teşkilatı UNHCR'in verilerine göre, bu yılın ilk 6 ayında Akdeniz'den Avrupa'ya gelen mülteci sayısı yaklaşık 137 bini bularak, geçen yılın ilk yarısına göre yüzde 84 arttı. Cenevre'de yapılan BM açıklamasında, Avrupa'nın tarihi bir Akdeniz mülteci krizi yaşadığı bildirildi.

Rapora göre mültecilerin büyük çoğunluğu, ülkelerindeki savaş, gerginlik ve takipten dolayı Avrupa'ya kaçmak zorunda kaldı. Bunlardan yaklaşık üçte biri Suriye'den gelirken, diğerlerinden en büyük grupları Afganlar ve Eritreliler oluşturuyor. BM'nin bildirdiğine göre, ülkelerinden kaçan insanların çoğunluğu özellikle Doğu Akdeniz üzerinden Avrupa'ya ulaşıyor. Türkiye ve Yunanistan üzerinden gelen mültecilerin sayısının, Afrika'dan İtalya'ya geçenleri geride bıraktığı kaydedildi.

UNHCR, yaz aylarında Avrupa'ya gelen mülteci sayısının daha da artacağını tahmin ediyor. Geçen yıl da son altı ayda gelen mülteci sayısı, yılın ilk yarısında gelenlerden iki kat daha fazla olmuştu.

YOLDA ÖLEN SAYISI DA ARTIYOR

Akdeniz üzerinden Avrupa'ya ulaşmak isterken hayatını kaybeden insanların sayısı da büyük oranda arttı. Bu yılın ilk üç ayında 479 kişi denizde boğularak öldü, ya da kayboldu. 2014'ün aynı zaman diliminde bu sayı sadece 15 ölü olarak belirlenmişti. Bu yılın yalnızca Nisan ayında 1308 mültecinin kaybolduğu, ya da hayatını kaybettiği belirlendi. Geçen yıl Nisan ayında bu sayı 42 olarak tesbit edilmişti.

UNHCR bu yılın Mayıs ve Haziran aylarında ölen ya da kaybolan mülteci sayısında az bir gerileme gözlemledi. Raporda bu iki ay içinde 80 kişinin öldüğü, ya da kaybolduğu bildirildi. BM Mülteci Komiseri Antonio Guterres, kayıp ve ölüm sayısında görülen azalmanın, takip edilen daha iyi iltica politikasının bir sonucu olduğunu söyledi.

Guterres buna rağmen dikkatli olmaya devam etmek gerektiğini, binlerce insan için tehlikenin halen gerçekçi bir durum olduğunu kaydetti. BM Komiseri, Avrupa'nın savaşlardan ve takiplerden kaçan bu insanlara yardım etmek bakımından açık bir sorumluluk taşıdığını vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2015, 11:34
banner53
YORUM EKLE

banner39