banner15

Aliyev Avrupa'da protesto edildi

Azerbaycan lideri Aliyev, Avrupa Konseyi'nde yaptığı konuşma öncesi bir grup Azeri tarafından protesto edildi

Aliyev Avrupa'da protesto edildi

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni - Bakü

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’in Strasbourg’daki Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde yapacağı konuşma öncesi protesto gösterisi düzenlendi.

Aliyev, Azerbaycan’ın, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Dönem Başkanlığını üstlenmesi vesilesiyle Strasbourg'da konuştu. Konuşmadan önce Avrupa’daki Azeriler gösteri yaptı. Göstericiler siyasi mahkumların serbest bırakılmasını talep etti.

Protestoyu organize edenlerden Almanya’da ikamet eden blogcu Habib Müntezir yaşananlar konusunda Azadlıq radyosuna açıklamalarda bulundu. Müntezir vekillerin, diplomatların ve medya temsilcilerinin dikkatlerini çekmeyi düşündüklerini ve bu konuda başarılı olduklarını savundu.

Müntezir İlham Aliyev’in de konuşması sırasında kendilerinden bahsettiğine dair hatırlatmada bulunarak şu anda göz altında tutulan NİDA gençler teşkilatının, Musavat, Halk Cephesi ve diğer siyasi partilerin, din adamlarının serbest bırakılmasına dair taleplerini bir daha gündeme taşıdı.

Göstericilerin iddiasına ve taleplerine rağmen İlham Aliyev ülkesinde siyasi mahpusun bulunmadığını tekrarladı. Habib Müntezir ise kendisini de örnek göstererek 12 yıldır vatanına baskılar ve takip nedeniyle gidemediğinin altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2014, 12:36
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48