banner15

Alman ajan CIA'ya bilgi verdiğini itiraf etti

Vatana ihanetten yargılanan, Alman dış istihbaratından sorumlu BND'nin eski çalışanı, mahkemede suçunu itiraf etti. CIA'ya 200'den fazla belge vermiş.

Alman ajan CIA'ya bilgi verdiğini itiraf etti

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya dış istihbarat servisi BND'nin eski çalışanlarından biri, Amerikan istihbaratı CIA ve Rus istihbaratına bilgi ve belge sızdırmaktan dolayı Münih Eyalet Yüksek Mahkemesinde yargılanıyor. Dün yapılan duruşmada, 32 yaşındaki zanlı, işinden memnun olmadığı ve kendisine yeterince değer verilmediği için bu suçları işlediğini söyledi.

BND'de kendisine güvenilmediğini belirten eski BND çalışanı, 'CIA'da olsaydım, kendimi ısbat edebilirdim.' dedi.

Federal Başsavcılık, sözkonusu kişiyi CIA ve Rus istihbaratına bilgi sızdırdığından dolayı vatana ihanetle ve rüşvet almakla suçluyor. Zanlı 2008 ve 2014 yılları arasında para karşılığında gizli belgeleri, yabancı ülke istihbaratlarına verdi.

Geçen yıl Temmuz ayında tutuklanan zanlı, hakkındaki incelemeler devam ederken de suçunu itiraf etmiş. 2007'den beri BND'de çalışan kişi, 2008'den beri CIA'ya toplam 95 bin Avro karşılığında, BND çalışanları hakkında gizli bilgiler ihtiva eden belgeler verdi.

Federal Başsavcı Wolfgang Siegmund, zanlının son iki yıl içinde her hafta CIA'ya düzenli olarak bilgi sızdırdığını söyledi.

Zanlının CIA'ya verdiği belgelerin 'çok gizli' statüsünde olduğu, belgelerde yurtdışında çalışan BND ajanlarının kod adlarının ve gerçek isimlerinin yeraldığı belirtildi. Başsavcılık tarafından sunulan iddianamede, zanlının personel ve organizasyon bilgi bankasını CIA'ya verdiği, bilgi bankasında eski çalışanlar hakkında da bilgilerin yeraldığı ifade edildi.

Zanlı, 2014 yılında Rus gizli servisi ile de irtibat kurmak istemiş ve 3 BND belgesini Münih'teki Rus Başkonsolosluğuna vermiş. Başkonsolosluğa gönderdiği bir mail nedeniyle bilgi sızdırdığı ortaya çıkmış.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2015, 18:03
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35