banner15

Alman ajan vatana ihanetten yargılanıyor

Alman dış istibaratı BND'de çalışan eski bir görevlinin, vatana ihanet suçundan bugün Münih Eyalet Yüksek Mahkemesinde yargılanması başlıyor.

Alman ajan vatana ihanetten yargılanıyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman dış istihbaratından sorumlu Federal Haberalma Servisi BND'de çalışan bir kişi, Rusya istihbaratı ve Amerikan istihbaratına bilgi sızdırdığı gerekçesiyle bugün Münih Eyalet Yüksek Mahkemesince yargılanıyor.

Federal Başsavcılık zanlıyı, 2008 ile 2014 yılları arasında kanuna aykırı olarak bazı belgeleri ve informasyonları CIA ve Rus istihbaratına vermekle suçluyor. 2014 Temmuz ayından beri hapiste tutulan eski ajan, vatana ihanet ve görev sırlarını ifşa etmek, aynı zamanda rüşvet almak suçlarından yargılanacak.

Mahkemenin 24 oturumla 15 Mart 2016'ya kadar süreceği bildirildi. Geçen yıl bu kişinin ABD ve Rusya için çalıştığı ortaya çıktığında büyük tartışmalar yapılmıştı. Ajanın yakalanmasıyla birlikte Federal Alman hükümeti, ABD'nin Almanya'daki en yüksek düzeyde görev yapan istihbarat görevlisinden ülkeyi terketmesini taleb etti. Bu olaydan önce de Amerikan istihbarat örgütü NSA'nın Almanya ve Avrupa'nın diğer bazı ülkelerindeki faaliyetlerinin ortaya çıkması ABD ile ilişkilerin gerginleşmesine yolaçmıştı.

Münih Eyalet Yüksek Mahkemesinde bugün yargılanması başlayan eski ajan, 2007'den beri BND'de çalışıyordu. Dış ilişkiler bölümünde gizli belgelerin kaydının yapıldığı posta kısmında çalışan zanlı, 2008'den beri ABD istihbaratıyla ortak çalışmış.

Para karşılığında BND'de çalışanlar hakkındaki belgeleri CIA'ya veren zanlının yaklaşık 95 bin Avro aldığı bildirildi. 2014 yılı ortasında üç BND belgesini de Rusya'nın Münih'teki Başkonsolosluğuna vermiş.

Vatana ihanet suçlu bulunursa zanlıya bir yıl hapis cezası verilmesi bekleniyor. Ağır vak'alarda bu ceza 5 yıldan müebbed hapse kadar da yükseltilebiliyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2015, 11:03
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35