banner39

Alman 'Alternatif Parti nostaljik tehlike'

Alman federal koalisyon hükümet ortakları, yeni kurulan Alternatif Partisi'ni eleştirerek, parti programını tehlikeli bir nostalji olarak nitelediler.

Avrupa 15.04.2013, 11:07 15.04.2013, 11:07
Alman 'Alternatif Parti nostaljik tehlike'

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'da yeni kurulan ve mevcut muhafazakar hükümete alternatif olabilecek potansiyelde görülen 'Alternative für Deutschland' AfD, koalisyon ortakları tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu. Hristiyan Demokratlar Birliği CDU/CSU ile Hür Demokrat Parti FDP'nin üst düzey yöneticileri AfD'nin Avroya karşı tavrını sert bir şekilde eleştirdiler.

Hristiyan Demokratlar Birliği'nin Federal Parlamento grup başkanı Michael Grosse-Brömer, 'Rheinische Post' gazetesine verdiği demeçte, Avrodan D-Marka dönme teklifinin tehlikeli bir nostalji olduğunu, Almanya'nın potansiyelini ancak birleşik bir Avrupa içinde değerlendirebileceğini söyledi. Brömer, bu durumu seçim kampanyalarında vatandaşlara izah edeceklerini bildirdi.

Bavyera İçişleri Bakanı CSU'lu Joachim Herrmann, yeni partinin 'gerçek çözüm teklifleri' bulunmadığını, daha iyi nasıl yapılabiliri ortaya koymadan, Avrupa'ya karşı yuvarlak tabirler içeren önerilerin yeterli olmadığını belirtti.

Hessen Eyaleti CDU fraksiyon başkanı Christian Wagner de, Avrodan çıkmanın geçmiş bin yıla geri atlama anlamına geleceğini, yeni alternatif partidekilerin 'dünden insanlar' olduğunu söyledi.

Hür Demokrat Parti FDP Genel Sekreteri Patrick Döring, bir radyo programında verdiği demeçte, yeni partinin kolayca Avrodan çıkılabilir yönünde bir imaj vermesinin 'endişe verici' olduğunu, bu işin 'birazcık kompleks' olduğunu kaydetti. Döring, karmaşık işlere basit cevaplar verirken genel olarak daha dikkatli olunması gerektiğini belirterek uyardı.

Almanya Alternatif Partisi AfD, dün Berlin'de bir toplantı yaparak federal parlamento seçimlerine hazırlık çalışmaları yaptı. Yeni partinin seçim programında birinci konu olarak Avronun kaldırılarak D-Markın tekrar geri getirilmesi yeralıyor.

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?