Alman anneler azalıyor

Almanya'da çocuk sahibi olmayan kadınların sayısı giderek artıyor.

Alman anneler azalıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya Federal İstatistik Dairesinin bildirdiğine göre yaşları 40 ile 44 arasındaki her beş Alman kadından birisi anne değil. Doğu Almanya'da çocuk sahibi olmayan kadınların sayısının daha hızlı arttığı, ancak batıda anne olmayanların sayısının daha fazla olduğu bildirildi.

Federal İstatistik Dairesinin verilerine göre geçen yıl her dört kadından birinin, yani yüzde 23'ünün çocuğu yoktu. Doğu Eyaletlerinde bu oran yüzde 15 olarak belirlenmişti. 2012'de yapılan 'Mikrozensus' adı verilen temsili nüfus sayımında, 2008'de yapılan sayıma göre Doğu Almanya'daki çocuksuz kadınların sayısı yüzde 5, batıdaki çocuksuz kadınların sayısı ise yüzde 1 arttı.

Çocuk sahibi olmayan kadınların sayısındaki en fazla artış, şehir eyalet Hamburg'ta görüldü. 2012 verilerine göre bu eyalette her üç kadınan birisi, yani yüzde 32'si anne değil. Doğu eyaletleri Brandenburg ve Mecklenburg-Vorpommern'de ise bu oran yüzde 14 olarak belirlendi.

Alman akademisyen kadınlar arasındaki anne olmayanların oranı daha da yüksek. Geçen yılki verilere göre batıdaki 45 ile 49 yaşları arasındaki akademisyen kadınlardan yüzde 30'u çocuk sahibi değil. Doğuda akademisyen olmayan kadınlarla akademisyen kadınlar arasında daha önce fazla bir fark görülmüyordu. Ancak son yıllarda doğudaki akademisyen kadınlar arasında da çocuk sahibi olmayanların sayısı daha fazla artıyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2013, 11:20
banner53
YORUM EKLE

banner39