Alman araştırması: 'Suçlu mülteciler' algı operasyonu

Batı basınında yapılan algı operasyonlarıyla, sürekli mültecilerin işlediği suçlar öne çıkarılırken, Almanya'da yapılan bir araştırmada, göçmenler yerli halktan daha az suç işliyor

Alman araştırması: 'Suçlu mülteciler' algı operasyonu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da yılbaşı gecesi Köln'de ve diğer bazı şehirlerde mülteci oldukları öne sürülen bazı kişilerin toplu halde kadınlara sarkıntılık ederek taciz ettikleri ve hırsızlık yaptıkları duyurulmuştu. Bu haberlerden sonra kamuoyunda göçmenlerin daha çok suç işledikleri yönündeki peşin hükümler daha da arttı.

Ancak Aşağı Saksonya Eyaletindeki suçları araştırma kurumu tarafından yapılan bir incelemede, orantısal olarak değerlendirildiğinde suç işleyen yabancılarla yerli halktan suç işleyenlerin aynı düzeyde olduğu ortaya çıktı. Entstitü müdürü Thomas Bliesener, prensip olarak göçmenlerin yerli Almanlardan daha suçlu olmadıklarını söyledi.

Araştırma sonuçlarında çok az farklar görüldüğünü belirten Bliesener, göçmenlerin yaşadıkları sosyal ortamların ve demografik özelliklerinin Almanlardan farklı bir durumda olduğunu gözönüne almak gerektiğini vurguladı. 'Göçmenlerin çoğunluğu erkek ve genç.' diyen Bliesener, Almanlar arasında da olduğu gibi, suç işleyenleri oluşturan esas grubun gençler olduğunu ifade etti.

ALGI OPERASYONLARI PROBLEM

Bu faktörler dışarıda tutulduğunda, suç işleme oranının her iki grupta da aynı olduğu ortaya çıkıyor. Bliesener, Almanya'da yerleşen mültecilerin genel olarak uyuma istekli olduklarını, bu yüzden suça yatkın olmadıklarını söyledi. Avrupa'da gezip dolaşan diğer mültecilerin ise uyum sağlama şanslarının zaten bulunmadığını belirtti.

Problemin aslında toplum içinde bir algı problemi olduğunu bildiren Bliesener, halkın olayları tam olarak değerlendirmediğini, suçta yabancıları öne çıkaran bilgiler veren haberlere daha istekli yöneldiklerini kaydetti.

Bliesener, konunun politik çevrelerce de araç olarak kullanıldığını ve suistimal edildiğini, bunun için hiç meydana gelmemiş olayların uydurulduğunu, dedikodulara inanmak yerine olayların objektif ve gerçekçi bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

YILBAŞI SÖYLENTİLERİ YETMEDİ TECAVÜZ HABERİ UYDURULDU

Köln'de yılbaşı gecesi yaşananların daha sonra uydurma ve organize bir eylem olduğu ortaya çıktı. Aynı şekilde Berlin'de 13 yaşındaki bir kız çocuğunun mülteciler tarafından taciz edildiği veya tecavüze uğradığı yönündeki haberlerin de, polis araştırması sonucu doğru olmadığı belirlendi. Kız çocuğun arkadaşının evinde kaldığı ve taciz ya da tecavüz olayının sözkonusu olmadığı tesbit edildi.

Köln başta olmak üzere Berlin, Hamburg ve Münih gibi büyük şehirlerde ailevi sorunları olan kişilerin mültecileri suçlamak için kullanıldıkları ve bu kişilerin polisi arayarak mülteciler hakkında şikayetçi olmalarının sağlandığı belirlendi.

Polis tarafından basına yapılan açıklamada, uydurma olaylarla yapılan şikayetlerle ilgilenmekten asıl yapılması gereken işlerin yapılamadığı bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2016, 15:27
banner53
YORUM EKLE

banner39