banner39

Alman asker ayrılıkçılara yardım için Ukrayna'ya kaçtı

Alman Federal Ordusunun paraşütçü özel timinden bir askerin tüm techizatıyla birlikte Ukrayna'ya savaşmak üzere kaçtığı ortaya çıktı, ancak resmen onaylanmadı.

Avrupa 16.10.2014, 11:17 16.10.2014, 11:17
Alman asker ayrılıkçılara yardım için Ukrayna'ya kaçtı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman paraşütçü birliğinden tüm techizatıyla kaçan elit askerin Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçılara yardım ettiği bildirildi. 'Süddeutsche Zeitung' gazetesinin haberine göre Alman asker Ukrayna askerlerine karşı yapılan çatışmalara katıldı.

Gazete haberinde paraşütçü onbaşının Aşağı Saksonya Eyaletine bağlı Seedorf'daki bir birliğe mensub olduğu ve kısa bir süre önce 2 haftalık hasta kağıdı aldığı bildirildi. Daha sonra bir daha birliğine geri dönmeyen Alman onbaşı, tüm techizatını da birlikte götürdü.

Yapılan ilk araştırmalar sonucu sözkonusu askerin bir arkadaşıyla cep telefonu üzerinden 'WhatsApp' mesaj ile iletişim kurduğu, arkadaşının bildirdiğine göre onbaşının Ukrayna'da Rus yanlısı ayrılıkçılarla birlikte Ukrayna askerlerine karşı çatışmaya girdiği kaydedildi.

Alman vatandaşı onbaşının 1991'de devrik Sovyetler Birliğinde dünyaya geldiği bilinmesine rağmen, niçin Ukrayna'da Rus yanlılarıyla birlikte savaşa katıldığının anlaşılamadığı belirtildi. Federal Ordudan alınan bilgiye göre Rus asıllı Alman vatandaşı onbaşı silahının dışındaki kask, çizme ya da sırt çantası gibi eşyalarını yanına almış. Asker kaçağı onbaşı Uluslar arası arananlar listesine alındı. Federal Ordudan kaçan askerlere 5 yıla kadar hapis cezası veriliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?