banner15

Alman askerleri Libya'ya gidebilir

Alman Savunma bakanı Thomas de Maiziere gerekirse Alman askerlerinin Libya’da görev yapmaya hazır olduklarını söyledi, Alman diplomatları korumak için Libya’ya özel tim gönderildi

Alman askerleri Libya'ya gidebilir

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde Libya’ya müdahele konusunda çekimser kalan Almanya, talep edilirse Alman askerlerinin Libya’ya gönderilebileceğini açıkladı. Alman Savunma bakanı Thomas de Maiziere, Kaddafi’nin devrilmesinden sonra ülkede askeri istikrarın sağlanması için talep edildiğinde Alman Ordusu’nun, ‘yapıcı bir kontrolden sonra’ Libya’da görev alabileceğini söyledi.

‘Rheinische Post’ gazetesine konuşan De Maiziere, Alman hükümeti olarak öncelikle Libya’nın Kaddafi sonrası dönemde kendi gücüyle ayakta kalmasını arzu ettiklerini belirtti.

NATO’nun Libya görevine Almanya doğrudan katılmıyor. Daha önce çıkan haberlerde Alman askerlerinin İtalya’daki bir NATO üssünde bombardıman için Libya’da hedef belirleme konusunda yardımcı olduğu ortaya çıkmıştı. Yeşillerden Christian Ströbele’nin Savunma bakanlığına yönelttiği bir soruya cevaben, 11 Alman askerinin İtalya’daki askeri üste, NATO hava saldırılarına hedef belirlemede yardımcı oldukları bildirilmişti.

ALMAN ÖZEL TİMİ LİBYA’YA GÖNDERİLDİ

Almanya, diplomatlarının korunması için ‘GSG 9’ adı verilen polis özel timini Libya’ya gönderdi. Özel tim kuvvetleri Alman Dışişleri bakanı Guido Westerwelle’nin Mayıs ayında açtığı Bingazi’deki danışma bürosunu korumaya aldı.

Alman özel timi ‘GSG 9’ bundan 6 yıl önce 2005’de de Libya’da bir göreve gönderilmişti. Ancak o zaman terörle mücadele için Kaddafi’nin polislerini eğitmek üzere gitmişti.

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2011, 15:22
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35