Alman Bakan: Avrupa büyük tehlike altında

Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier, Ukrayna krizinin devam etmesinin Avrupa'daki güvenliği çok büyük bir tehlikeye soktuğunu belirterek, Rusya ile diyalogdan yana olduğunu vurguladı

Alman Bakan: Avrupa büyük tehlike altında

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı AGİT Daimi Konseyinde yaptığı konuşmada, Ukrayna krizine dikkat çekerek, krizin sona erdirilmesinin Avrupa için hayati bir önem taşıdığını söyledi.

Son birbuçuk yılda Avrupanın güvenliğinin, Ukrayna krizinden dolayı büyük bir yangın tehlikesi altına girdiğini belirten Steinmeier, ülkeler arası güvenin çok yüksek oranda zedelendiğini ifade etti.

AGİT tarafından geçen hafta yapılan açıklamada da Ukrayna'daki gelişmelerin çok endişe verici olduğu dile getirilerek, çatışmaların yaşandığı Doğu Ukrayna'da durumun giderek daha da kötüleştiğinin gözlendiği kaydedildi.

Steinmeier, Viyana'da daimi konseyde yaptığı konuşmada, 'Ukrayna krizine politik bir çözüm bulmadığımız sürece, gelecekte, sahip olduğumuz topraklarda bizi birlikte yaşatacak ortak prensiplere götürecek bir yol bulamayız.' dedi.

Endişe verici bu durum karşısında Rusya ile diyaloğun önemini vurgulayan Steinmeier, bunun çok kolay olmayacağını, tüm tarafların farklı bakış açılarına sahip olduklarını ve tehlikeyi farklı şekilde algıladıklarını, çelişkili ilgi odaklarının bulunduğunu belirtti.

Steinmeier, Rusya'nın Kırım'ı işgalinin büyük bir güven kaybına neden olmasına rağmen, küçük adımlarla tekrar karşılıklı yaklaşımın sağlanması gerektiğini savundu. AGİT'in şu sıralarda Doğu Ukrayna'da 380 gözlemcisi bulunuyor. Ukrayna'nın genelindeki toplam gözlemci sayısı ise 480. Gelecek yıldan itibaren AGİT'in dönem başkanlığı, Sırbistan'dan Almanya'ya geçiyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2015, 12:04
banner53
YORUM EKLE

banner39