banner39

Alman bakan daha çok fişlemek istiyor

Alman Federal İçişleri Bakanı güvenlik kurumlarında reform adına kişiler hakkında daha fazla bilgi toplanmasını, daha çok fişleme yapılmasını istiyor

Avrupa 03.08.2012, 12:13 03.08.2012, 12:29
Alman bakan daha çok fişlemek istiyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Doğu Almanya'daki Zwickau şehrinde ortaya çıkan neonazi terör örgütü NSU ile ilgili olarak başta iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı olmak üzere güvenlik kurumlarında ortaya çıkan belge yok etme ve ihmal skandallarından sonra geniş çaplı reform gündeme gelmişti. Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Heinz Fromm, Federal Parlamento Araştırma Komisyonunda ortaya çıkan bilgiler sonrasında, Federal İçişleri Bakanından görev süresi dolmadan emekliye sevkedilmesini taleb ederek istifa etti. Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich de bunu kabul etti. Çarşamba günü Fromm'un yerine getirilen Federal İçişleri Bakanlığından Hans-Georg Maassen görevi resmen devraldı.

Diğer taraftan Friedrich, Federal Emniyet Müdürü Matthias Seeger'i Pazartesi günü iki yardımcısıyla birlikte görevinden aldı. Ve Çarşamba günü de yine Federal İçişleri Bakanlığından Dieter Romann'ı resmen göreve getirdi. Bu gelişmelerden sonra Friedrich, kendisine yönelik yoğun eleştirilere karşı dikkatleri başka tarafa çevirebilmek için her zaman olduğu gibi yine 'İslamcı terör' tehlikesini gündeme getirdi.

Anayasayı Koruma İstihbarat Teşkilatında yapılacak reformlar konusunda da bir açıklama yapan Alman bakan, kurumun Federal yapısının eyaletlerdeki şubelerin yetkilerini devralmasından yana olduğunu söyledi. Ayrıca kurumun şimdiye kadar sürekli grupsal yapılanmalar üzerinde durduğunu, şahısları ihmal ettiğini belirten Friedrich, gruplarla şahısların birbirinden ayrılamayacağını kaydetti. Friedrich, bundan böyle kurumun şahıslarla ilgili bilgi edinme konusunda daha yoğun çalışması gerektiğini vurguladı. Bakan, Anayasayı Koruma Teşkilatının eyalet şubelerinin birleştirilmesi teklifini ise çoğu eyaletler gibi kabul etmiyor.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü