banner39

Alman Bakan: Daha fazla eyalet Müslümanlarla anlaşma yapmalı

Alman Federal Adalet Bakanı Maas, daha çok eyaletin İslami kuruluşlarla anlaşma yapması gerektiğini savundu.

Avrupa 06.06.2015, 13:03 06.06.2015, 13:38
Alman Bakan: Daha fazla eyalet Müslümanlarla anlaşma yapmalı

Mucahid Yıldız - Dünya Bülteni / Almanya

Alman Federal Adalet Bakanı Heiko Maas, Berlin'deki Humboldt Üniversitesi Teoloji Fakültesinde verdiği bir konferansta, İslami temsilci kuruluşlarla eyaletlerin yaptıkları anlaşmaların, Müslüman cemaatlerin devlete ve anayasal değerlerine daha da yaklaşmasını sağlayan önemli birer adım olduğunu söyledi.

Maas, camilerin görünür mekanlara taşınmasının yalnızca mekan anlamında değil, toplum içindeki yeri bakımından da anlaşılması gerektiğini ve bazı öğretilerin toplum içinde temsil edilir hale gelmesi gerektiğini savundu.

Üniversitedeki konferanstan bir gün önce başka bir yerde verdiği konferansta Maas, dinle devlet işlerinin ayrılığı prensibi üzerinde durarak, bu prensibin dinlere karşı olmadığını, devletin bir dinden yana olmasına karşı olduğunu belirtti. Sekülerizmin din özgürlüğüne ters düşmediğini belirten Alman Bakan, aksine bu prensibin din özgürlüğüne hizmet ettiğini kaydetti.

Maas, anayasal olumsuz din özgürlüğünün de hiç kimseye, diğerlerinin dinlerini yaşayışlarını görmeme ve duymama hakkını vermediğini söyledi. Nasıl birbirine karşı rekabet eden partiler çoğulcu devletin birer parçaları ise, farklı inanca sahip kişilerin dinlerini yaşamalarının da çoğulcu devlete ait olduğunu belirtti.

Federal Anayasa Mahkemesinin başörtüsü ile ilgili son kararına dikkat çeken Maas, alınan kararda devletin tarafsızlığına vurgu yapıldığını ve devletin tüm inançlar için aynı şekilde din özgürlüğünü taleb etmek zorunda olduğunun ortaya konulduğunu ifade etti. Maas, Almanya'nın hiçbir şekilde dinsiz alanlar oluşturma gayreti içinde olmadığını kaydetti.

Alman eyaletleri arasında ilk defa Hamburg Eyaleti Müslüman temsilci kuruluşlarla 2012 yılının Kasım ayında bir anlaşma yapmıştı. Eyalet yönetimi Hamburg Senatosu ile Diyanet İşleri Türk İslam Birliği DİTİB, Şura ve İslam Kültür Merkezleri Birliği VIKZ arasında imzalanan anlaşma ile bu temsilci kuruluşlar resmen tanınarak, eyalette yaşayan Müslümanlara bazı haklar verildi. Bunlar arasında okullarda İslam dersi eğitimi ve dini bayramlarda resmi tatil hakları bulunuyor.

Yorumlar (0)
29
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?