banner39

Alman Bakan Ermenistan'dan Azerbaycan'a uyarı gönderdi

Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier, Azerbaycan ve Ermenistan'a giderek mevkidaşlarıyla görüştü, Azerbaycan'dan Avrupa değerlerini uygulamak konusunda daha adil olmasını taleb etti.

Avrupa 24.10.2014, 11:36 24.10.2014, 12:53
Alman Bakan Ermenistan'dan Azerbaycan'a uyarı gönderdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Azerbaycan'da Devlet Başkanı İlham Aliyev'le yaptığı görüşmeden sonra basın açıklamasında AB'nin Azerbaycan'la özellikle enerji konusunda işbirliği yapmak istediğini söyledi. Ancak Avrupa'nın insan hakları konusunda bazı endişelerinin de bulunduğunu dile getirdi.

Steinmeier, AB'nin Avrupa değerleri temelinde Azerbaycanla daha yakın işbirliği yapmak istediğini vurguladı. Steinmeier ile Aliyev arasındaki görüşme sırasında, Azerbaycan'da hapisteki 10'dan fazla siyasi tutukluların isimlerinin yeraldığı bir listenin Alman heyeti tarafından Azeri yetkililere verildiği bildirildi.

İnsan hakları koruma derneklerinin verilerine göre Azerbaycan'da 90'dan fazla siyasi tutuklu bulunuyor. AB'nin rakamlarına göre ise bu sayı yalnızca 27. Azerbaycan, zengin petrol ve gaz kaynaklarıyla AB için önemli bir ülke.

Steinmeier'in uyarılarına Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov'dan, Alman bir gazeteciye verdiği cevapla tepki geldi. Memmedyarov, bazı güçler ve medya tarafından ülkesine yapılan hakaretlerin devam ettiğini söyledi.

Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier'in basın açıklaması yaptığı sırada, salondaki bir kişi Almanya'da gazetecilerin tutuklanmasını ve gösterilerin bastırılmasını protesto etti.

KARABAĞ KONUSU

Steinmeier, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki Karabağ gerginliğine de değindi. İki ülke arasında 1994'ten beri ilk defa geçtiğimiz yaz yeniden başlayan şiddetli çatışmalara dikkat çeken Steinmeier, Avrupa'dan bu gelişmelere endişeyle baktıklarını, gerginliğin bölgedeki istikrarı tehdit ettiğini söyledi. Alman Bakan, AB'nin bu gerginliğin sona erdirilmesi için daha çok gayret sarfedeceğini vurguladı.

Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier, Ermenistan'da Dışişleri Bakanı Edward Nalbandiyan'la yaptığı görüşmede de Karabağ sorununu dile getirdi. Steinmeier, iki ülke devlet başkanlarının 27 Ekim'de Paris'te yapacakları görüşmede gerginliği sona erdirmelerini ümit ettiğini söyledi. Paris'te yapılacak ikili görüşme öncesinde Fransa Devlet Başkanı François Hollande, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Devlet Başkanı Serş Sarkisyan'la ayrı ayrı görüşmek istiyor.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?