banner39

Alman Bakan: İmam yetiştirmekte acele etmeliyiz

Almanya'nın Kuzey Ren Westfalya Eyaleti NRW Çalışma Bakanı, imam eğitimi için hızlı bir şekilde düzenleme yapılması gerektiğini belirtti.

Avrupa 10.02.2015, 18:27 10.02.2015, 18:27
Alman Bakan: İmam yetiştirmekte acele etmeliyiz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın NRW Eyaleti Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Guntram Schneider, camilerde görev yapacak imamların eğitimi konusundaki düzenlemelerin daha hızlı bir şekilde yapılmasını istedi. Schneider 'Sonntag Express' isimli gazeteye verdiği demeçte, NRW'de Müslümanları temsil eden kuruluşların resmen tanınması için 2014'te hukuki zeminin sağlandığını belirtti, ancak İslam'ın çok farklı yorumları bulunduğunu öne sürdü. İslami kuruluşların dini cemaatler olarak resmen tanınması için Parlamento ve birlik temsilcileriyle görüşmeler yaptıklarını kaydetti.

Schneider, imamların eğitimiyle ilgili düzenleme tamamlanıncaya kadar, Müslümanları temsil eden birliklerin kendilerinin imamları yetiştirmelerini taleb etti. İmam eğitiminde yetiştirilecek kişilerin Almanya'da yaşıyor olmalarının önemli olduğunu ifade eden Schneider, bu kişilerin yalnızca 6 aylığına vaaz etmek için Almanya'ya gelenlerden olmaması gerektiğini savundu.

Almanya Müslümanlar Konseyi ZMD'nin NRW Eyalet Birliği Başkanı Samir Bouaissa da aynı gazeteye verdiği demeçte, imam eğitiminin Alman anayasasına ve İslam inancına uygun bir şekilde yapılması gerektiğini belirtti. Bu konuda NRW'nin öncü olmasından memnuniyet duyduklarını söyleyen Bouaissa, fakat daha önce, İslami kuruluşların resmen tanınması gibi bazı engellerin aşılması gerektiğini vurguladı.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?