Alman Bakan: Irkçı ve İslam karşıtı eylemler artabilir

Almanya'nın Kuzey Ren-Westfalya (NRW) Eyaleti İçişleri Bakanı Jaeger, Mayıs ayındaki AB Parlamentosu seçimleri öncesinde ırkçı ve İslam karşıtı eylemlerin artabileceğini bildirdi.

Alman Bakan: Irkçı ve İslam karşıtı eylemler artabilir

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da en çok Türklerin yaşadığı Kuzey Ren-Westfalya Eyaleti NRW İçişleri Bakanı Ralf Jaeger, Mayıs ayında yapılacak AB Parlamento seçimleri öncesinde ırkçıların yabancılara ve İslam'a karşı kin ve düşmanlık kampanyalarını artırabileceklerini, bunun da toplum huzurunu tehlikeye sokabileceğini söyledi.

Irkçı parti Pro NRW, 1 ve 25 Mayıs tarihleri arasında, Almanya'ya yoksulluk dolayısıyla gelip iltica edenlerin kaldığı kampların ve camilerin önlerinde 'ışık zincirleri' oluşturarak protesto yapacaklarını bildirdi. Pro NRW daha önceki senelerde cami önlerinde yaptığı gösterilerde ancak 15-20 taraftar toplayabilmişti.

NRW İçişleri Bakanı Jaeger, ırkçıların politik maske altında 'yabancılaşmaya karşı korku' ve yabancı düşmanı sloganlar yaymak istediklerini, Pro NRW'nin kesin olarak anayasa karşıtı olduğunu, zira bu partiye mensup kişilerin bir grup insanların haklarını ortadan kaldırmak istediklerini belirtti.

NRW İçişleri Bakanlığının verdiği bilgiye göre bu eyalette İslam ve yabancı karşıtı eylemler geçen yıl büyük oranda arttı. Tüm eyalette mülteci kamplarına yönelik 77 ırkçı gösteri yapıldığı tescil edildi. Jaeger, 2010'dan bu yana mülteci kamplarına doğrudan yapılan saldırılarla 26 suç işlendiğini bildirdi. Bu suçlar arasında maddi zarar, halkı kışkırtma ve kundaklama yeralıyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2014, 13:32
banner53
YORUM EKLE

banner39