banner39

Alman bakan İslam karşıtlığından çarketti

Almanya İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich, önceki İslam karşıtı açıklamalarından vazgeçti.

Avrupa 28.03.2011, 15:25 29.03.2011, 00:26
Alman bakan İslam karşıtlığından çarketti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya’nın Sesi radyosuna konuşan Alman İçişleri Bakanı Friedrich önceki söyleminden vazgeçerek, ‘Müslümanlar Almanya’nın bir parçasıdır.’ dedi. Thomas de Maiziere’nin yerine İçişleri Bakanlığı’na atanan Bavyera Eyaletinden Hristiyan Sosyal Demokrat Parti CSU’lu Hans-Peter Friedrich, bakan olarak yaptığı ilk basın toplantısında İslam’ın Almanya’nın bir parçası olduğuna dair tarihi deliller bulunmadığını iddia ederek İslam ve Müslümanlara karşı pozisyonunu belirlemişti.

Şimdi yeni İçişleri Bakanı yarın bu yılın ilki olarak yapılacak Almanya İslam Konferansı (DIK) zirvesi öncesi Almanya’nın Sesi radyosuna bir demeç vererek ilk düşüncesinden 180 derecelik bir dönüş yaptı. Müslümanlar hakkında olumlu mesajlar veren Friedrich, ‘Bu insanlar, buraya, bu topluma aittir. Bemin açımdan belirleyici olan budur.’ dedi.

Bakan, kendisine yönelik sert eleştirilerin, bölme ve ayrılık yaratma amaçlı olduğunu savunarak, “Ben birleştirici olmak için buradayım. Bunu İslam Konferansı'nda da açıkça ortaya koyacağım” şeklinde konuştu. Friedrich, izleyeceği siyasetin hedefinin, Müslüman göçmenlerin topluma uyumuna yardımcı olmak olduğunu kaydetti.

Yeni İçişleri Bakanı Friedrich’in mensubu olduğu CSU, Bavyera Eyaleti’nin en büyük partisi ve yabancılara karşı sert tutumlarıyla biliniyor. CSU Genel Başkanı ve Bavyera Eyalet Başbakanı Horst Seehofer de bir süre önce eyalet anayasasında değişiklik yapılarak göçmenlerin Alman değerlerini tanımalarının ve Almanca dilini öğrenmelerinin anayasal bir yükümlülük haline getirilmesini teklif etmişti.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?