banner39

Alman Bakan Müslümanlardan yardım istiyor

Alman Hristiyan Demokratlar Birliği ekstremizme karşı mücadelede Müslümanlardan yardım istiyor, ancak kendi içinde İslam konusunda bir düşünce birliği oluşturamıyor

Avrupa 12.03.2011, 14:30 12.03.2011, 14:30
Alman Bakan Müslümanlardan yardım istiyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’nın yeni İçişleri Bakanı Hristiyan Sosyal Demokrat Parti CSU’lu Hans-Peter Friedrich, ekstremistlere karşı mücadelede Müslümanlardan yardım istedi. Bakan ferdi eylem yapan teröristlerin böylece önceden tesbit edilebileceğini ve kanlı eylemlerin önüne geçilebileceğini düşünüyor.

Eyalet içişleri bakanları ile Stuttgart’ta yaptığı toplantının kapanışında konuşan yeni bakan öncelikle ‘ailelerin, inanç birliği ve dernek birliği yapan kardeşlerin’ bu konuda daha duyarlı hale getirilmeleri gerektiğini söyledi. Federal İçişleri Bakanı 29 Mart’ta yapılacak Almanya İslam Konferansı’nda ekstremizme karşı yeni bir mücadele başlatacığını bildirdi.

Hristiyan Demokratlar Birliği CDU/CSU içişleri bakanları sözcüsü ve Aşağı Saksonya Eyalet İçişleri Bakanı Uwe Schünemann, yerel yönetimlerdeki ‘önlem konseyleri’nin sadece gençlerin işlediği suçları değil, Müslümanlar arasından çıkan radikalleri takip konusunu da görevleri arasına almaları gerektiğini belirtti. Schünemann üniversitelerde ‘İslamcı fanatizm’in de araştırılması gerektiğini savundu.

Hristiyan Demokratlar Birliği, İslam konusunda kendi içinde de düşünce birliği oluşturamıyor.

Yeni Federal İçişleri Bakanı Friedrich’in İslam hakkındaki açıklamalarından sonra Hristiyan Demokratlar Birliği arasında yeniden bir İslam tartışması başladı. Birlik Fraksiyon Başkanı Volker Kauder, Friedrich’i destekleyerek, tarihi bakımdan değerlendirildiğinde İslam’ın Almanya’nın bir parçası olmadığını söyledi. Friedrich sözkonusu açıklamasıyla yine Hristiyan Demokratlardan Cumhurbaşkanı Christian Wulff’un ‘İslam Almanya’nın bir parçasıdır.’ sözüne karşı çıkmış oldu. Wulff, bu sözünü Körfez ülkelerine yaptığı gezide El-Cezire televizyonu ile yaptığı bir röportajda tekrar etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?