banner39

Alman bakan Müslümanları suçladı

Almanya'nın güneyindeki Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanı Joachim Herrmann, Müslüman dernekleri entegrasyon için çalışmamakla suçlayarak, sürekli bir takım taleplerle geldiklerini iddia etti.

Avrupa 07.04.2012, 13:04 07.04.2012, 13:04
Alman bakan Müslümanları suçladı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın Bavyera Eyaletindeki, çoğunlukla aşırı sağa yakın tavırlarıyla dikkati çeken muhafazakar Hristiyan Sosyal Demokrat Parti CSU'lu Eyalet İçişleri Bakanı Joachim Herrmann, ülkedeki Müslüman birliklerin göçmenlerin entegre olması için yeterince çalışmadıklarını iddia etti. Alman haber ajansı dapd'ye konuşan Herrmann, Müslüman kuruluşları çoğunlukla devletten ve toplumdan bir takım isteklerini ifade etmek için ortaya çıkmakla suçladı.

Almanya Müslümanları Merkez Konseyi ZMD'yi örnek veren Alman bakan, bu birliğin 'İslami tüzük (charta)' adını verdiği prensiplere bağlı kalarak, Alman hukuk ve değer düzenine değer vermediğini, İslam Konferansındaki devlet ve mahalli idarelerle diyaloğu bıraktığını öne sürdü.

Oysa ZMD tarafından defalarca yapılan açıklamada, İslam Konferansında Müslümanları aynı seviyede muhatap almak istemeyen resmi tavrın benimsenmemesi ve bazı kuruluşların toplantıya çağrılmaması nedeniyle konferansa katılmama kararı verildiği, ancak gerek Federal İçişleri Bakanlığı ile gerekse Eyalet temsilcileriyle daima diyaloğa hazır oldukları bildirilmişti.

Herrmann haber ajansına verdiği demeçte, bu gibi birliklerin Müslümanlara yardım etmediğini, uyumu da teşvik etmediklerini savunarak, bu durumun çok üzücü olduğunu bildirdi. Zira güvenilir bir muhatap İslami kuruluşun olmamasının Müslümanların topluma kurumsal bağlantısının sağlanmasını geciktirdiğini kaydetti. Herrmann, temel hukukun her iki ayağıyla yere basmayanların Alman devletinin güvenilir ortakları olamayacağını vurguladı.

Bavyera İçişleri Bakanı Herrmann, ülkelerine, ülkelerinin kültür, hukuk ve değer düzenine olumlu bir bağa ihtiyaç bulunduğunu, bu ülkede temelli kalmak isteyenlerin bu ülkenin değer ve oyun kurallarını kabul etmek zorunda olduklarını söyledi.

Solcu düşüncelerin bu duruma karşı gösterdikleri direncin artık kırıldığını belirten Herrmann, multi-kulti anlayışının başarısız olduğunu iddia etti. Herrmann, bu ülkede başarılı olmak isteyenlerin Alman dilini de öğrenmek zorunda olduklarını sözlerine ekledi.

Herrmann, 2006'da yapılan Dünya Futbol Şampiyonasından bu yana Almanya'da artık bayrak ya da milli marş gibi ulusal sembolleri kullanmak konusunda eskisi gibi birtakım sıkıntıların ortadan kalktığını belirtti. Okullarda Hristiyanlık sembolü olarak duvarlara haçın asılmasını da savunan Alman bakan, din özgürlüğü içinde azınlığın bunu kabul etmesinin de bulunduğunu iddia etti.

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü