banner39

Alman bakan: NSU ile ilgili hatalardan utanıyorum

Alman Federal Adalet Bakanı Maas, Keupstrasse'deki bombalı saldırı ile ilgili konuşarak devletin yaptığı ihmallerden dolayı utandığını söyledi.

Avrupa 10.06.2014, 17:19 10.06.2014, 17:19
Alman bakan: NSU ile ilgili hatalardan utanıyorum

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Federal Adalet Bakanı sosyal demokrat politikacı Heiko Maas, Köln şehrindeki Keupstrasse'de bombalı saldırıdan dolayı güvenlik yetkililerinin hatalarından dolayı utanç duyduğunu söyledi. Maas, dün Köln'de düzenlenen 'Birlikte' programı kapsamındaki bir panelde, Alman devletinin bu kadar yıl boyunca saygın vatandaşlarını daha iyi koruyabilmeyi başaramadığından dolayı utandığını bildirdi.

Keupstrasse'deki bombalı saldırıdan sonra, burada yaşayan mağdurların dahi suçlandığını belirten Maas, bunun anlaşılamayan ve eksiksiz bir şekilde açıklığa kavuşturulması gereken bir konu olduğunu, güvenlik kurumlarında organize ve sistem hatası bulunduğunu, burada büyük hata yaptıklarını kaydetti.

9 Haziran 2004'te Keupstrasse'de, ırkçı terör örgütü NSU tarafından 5 kg'lık patlayıcı madde ile birlikte içinde yüzlerce çivi bulunan bir bomba infilak ettirilmiş ve saldırı sonucu 22'si ağır olmak üzere onlarca insan yaralanmıştı. Patlama sonucu Türklere ait birçok dükkan da hasar gördü.

Alman polisi, saldırının ırkçı neonaziler tarafından yapıldığını kabul etmeyerek, olayın bir terör saldırısı da olmadığını belirtti ve olayın bölgedeki dükkan sahipleri arasında meydana gelen bir mafya kavgası olduğunu öne sürdü. Bu yüzden burada yaşayan Türk asıllı birçok kişi itham edilerek sorgulandı ve takibata uğradı.

Bombalı saldırının onuncu yıldönümü dolayısıyla Türkçe 'Birlikte' adı verilen 3 günlük bir anma programı düzenlendi. Sendikalar ve diğer sivil toplum kuruluşları tarafından organize edilen program kapsamında, müzik konserleri verildi, kitap okuma saatleri yapıldı ve panellerde ırkçı saldırının boyutları yeniden değerlendirildi. Bu arada Alman devletinin konuyla ilgili ihmal ve hataları da gündeme getirildi.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?