banner39

Alman bakan NSU suçlamasını kabul etmedi

Almanya'nın şu andaki Federal Maliye Bakanı Schaeuble, ırkçı terör örgütü NSU cinayetlerinin işlendiği yıllarda Federal İçişleri Bakanlığı yaptığı için Federal Parlamento NSU Komisyonu tarafından sorgulandı.

Avrupa 15.12.2012, 14:23 15.12.2012, 14:23
Alman bakan NSU suçlamasını kabul etmedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman neonazi terör örgütü NSU'nun 8'i Türk 1'i Yunan asıllı olmak üzere 9 yabancıyı öldürdüğü yıllarda Federal İçişleri Bakanlığı görevini yürüten, şimdiki Federal Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Federal Parlamento Komisyonu tarafından sorgulandı. Schaeuble, kendisine yapılan suçlamaların hiçbirini kabul etmedi. Alman bakan, NSU konusunda kendisinin mesul tutulabileceği hiçbir şey görmediğini söyledi.

Schaeuble, İçişleri bakanı olarak bir polis şefi gibi hareket etmediğini, bir bakanın tek tek tüm kararlara karışmasının doğru olmadığını, yöneticilik görevlerini yerine getirmesi gerektiğini belirtti. Bu yüzden NSU cinayetlerinde de kendisinin marjinal bir şekilde konuya müdahil olduğunu ifade ederek kendisini savundu. Schaeuble'nin bakanlık yaptığı 2005 ve 2009 yılları arasında, NSU tarafından işlenilen cinayetler, özellikle Türklerin ölümüyle sonuçlanan eylemler, güvenlik kurumları tarafından organize suçlar kapsamında değerlendiriliyordu.

Federal Parlamento NSU Komisyonu Başkanı Sosyal Demokrat Parti SPD'li Sebastian Edath, zamanın içişleri bakanı Schaeuble'ye, 2006'da NSU cinayetlerini Federal Kriminel Dairesi BKA'nın üstlenmesi konusundaki tartışmaları sordu. Sonunda cinayetlerin soruşturması BKA'ya verilmemişti. Schaeuble, cevabında tam olarak hatırlayamadığını belirterek, 'Böyle bir teklif gelseydi zaten kabul etmezdim.' dedi.

Komisyon'un Hür Demokrat Parti FDP'li üyesi Hartfrid Wolff, NSU cinayetlerinin BKA tarafından ele alınmamasında politik kararın etkisinin bilinmesinin komisyon çalışması için ilginç olabileceğini söyledi. Wolff'a göre BKA cinayetlerin incelenmesini devralmış olsaydı, olayların perde arkasına ikinci bir bakış açısı getirebilirdi.

banner53
Yorumlar (0)
13
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?