banner39

Alman bakan nükleer atıkları tüm ülkeye dağıtmak istiyor

Alman Federal Çevre Bakanı Hendricks, nükleer atıkları ülkenin her tarafına dağıtmak istiyor, şimdiye kadar yalnızca 2 eyalet nükleer atık yüklü 'Castor' adı verilen konteynerleri kabul ettiğini bildirdi.

Avrupa 23.02.2015, 11:31 23.02.2015, 11:31
Alman bakan nükleer atıkları tüm ülkeye dağıtmak istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Nükleer atık dolu 21 adet konteyner, yalnızca 2 Alman eyaleti tarafından kabul edildiğinden Federal Çevre Bakanı Barbara Hendricks, işlenerek yeniden kullanılabilir hale getirilen nükleer çöpü ülkenin her yerindeki farklı depolarda saklamak istiyor.

'Tagesspiegel' isimli gazetede yazdığı makalede Hendricks, 'Castor' adı verilen nükleer atık konteynerlerini dengeli bir şekilde tüm eyaletlere dağıtacağını belirtti. Hendricks'in sözünü ettiği 21 konteyner Almanya'dan İngiltere'ye gönderilerek 'Sellafield' şehrinde işlenip yeniden kullanılabilecek hale getirildi.

2017 yılında Almanya'ya getirilecek olan nükleer atıklardan bir kısmı Schleswig-Holstein Eyaleti tarafından kabul edildi. Baden-Württemberg Eyaleti ise Fransa'nın La Hague nükleer tesisinden bu yıl getirilecek olan 5 konteyner nükleer atığı alıp depolayabileceğini bildirdi. Tüm yeni gelecek olan nükleer atıkların depolanması için üçüncü bir eyaletin daha çöpleri kabul etmesi gerekiyor.

Almanya'da nükleer atıkların depolanması ile ilgili tartışma Federal Yüksek Mahkemenin Schleswig-Holstein Eyaletindeki Brunsbüttel ara deposunun işletme hakkını iptal etmesiyle yeniden kızıştı.

Geçen yıl Nisan ayına kadar nükleer atıkların depolanması konusunda bir karara varılması gerekiyordu. Federal Çevre Bakanı Hendricks, özellikle Hristiyan demokratlar tarafından yönetilen Hessen ve Bavyera Eyaletlerinin nükleer atıkları kabul etmemesini eleştirdi. Hendricks, makalesinde onlarca yıldır bu eyalet yönetimlerinin nükleer enerjiyi savunduklarını belirtti.

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?